Według nowego sondażu Ipsos dla TVP – Rafał Trzaskowski stracił 10 p.p. poparcia. Straty odrabia natomiast Karol Nawrocki, którego poparcie wzrosło względem poprzedniego badania. Sondaż odnotował również spadek o 2 p.p. dla Sławomira Mentzena.
Pracownia Ipsos na zlecenie TVP przeprowadziła badanie poparcia dla kandydatów w wyborach prezydenckich. Rafał Trzaskowski uzyskał 28 proc. poparcia wśród respondentów, co oznacza spadek o 10 p.p. względem poprzedniego badania Ipsos, w którym otrzymał 38 proc. wskazań.
Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki z poparciem 22 proc. Jest to wzrost o 1 p.p. od ostatniego sondażu. Z kolei na Sławomira Mentzena chce głosować 15 proc. wyborców – spadek o 2 p.p.
Zaraz za kandydatem Konfederacji znalazł się Szymon Hołownia z wynikiem 7 proc. Kolejno respondenci wskazali Adriana Zandberga – 6 proc., Magdalenę Biejat i Grzegorza Brauna z identycznym poparciem 4 proc. Natomiast Krzysztof Stanowski, który zadeklarował, że nie chce wygrać wyborów i apelował, żeby na niego nie głosować, ma 3 proc. głosów
Wszyscy pozostali kandydaci zebrali łącznie 3 proc. notowań. 8 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
W II turze zwyciężyłby Trzaskowski z wynikiem 50 proc. Karol Nawrocki zdobyły natomiast 43 proc. wskazań.
Sondaż zrealizowany metodą mixed mode (CATI i CAWI) w dniach 14-16 kwietnia 2025 r. Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1 tys. dorosłych Polaków.
Warto zaznaczyć, że wyniki sondażu Ipsos bardzo różnią się od wczorajszego badania przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, którego przeprowadzono zaraz po kontrowersyjnych debatach kandydatów na prezydenta w Końskich.
Rafał Trzaskowski otrzymał w nim 33,5 proc. wskazań, a Karol Nawrocki 25,5 proc. Natomiast Sławomira Mentzena wskazało 13,4 proc. respondentów.
4 kwietnia Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała następujących kandydatów:
- Sławomir Mentzen,
- Grzegorz Braun,
- Rafał Trzaskowski,
- Artur Bartoszewicz,
- Karol Nawrocki,
- Adrian Zandberg,
- Szymon Hołownia,
- Marek Woch,
- Maciej Maciak,
- Joanna Senyszyn,
- Magdalena Biejat,
- Marek Jakubiak,
- Krzysztof Stanowski.
Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji kandydatur Dawida Jackiewicza i Wiesława Lewickiego uznając, że nie spełnili oni formalnych warunków wymaganych przepisami. W kolejnych dniach wykluczono także Pawła Tanajno i Romualda Starosieleca.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.
Kresy.pl/dorzeczy.pl
































