Zmarły dzisiaj Marian Konieczny zasłynął kilkudziesięcioma pomnikami w kraju i za granicą. Był twórcą m.in. warszawskiej Nike, pomnika Lenina w Nowej Hucie, a także nieukończonego pomnika ofiar ludobójstwa OUN-UPA.

W wieku 87 lat zmarł rzeźbiarz, profesor i były rektor Akademii Sztuk w Krakowie Marian Konieczny – podała Polska Agencja Prasowa z powołaniem na Urząd Miasta Krakowa.Marian Konieczny był najbardziej znany jako autor kilkudziesięciu pomników w Polsce i za granicą. Stworzył m.in. pomnik warszawskiej Nike („Bohaterom Warszawy – Nike Warszawska”), pomnik Tadeusza Kościuszki w Filadelfii, pomnik Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, pomnik Chwały i Męczeństwa w Algierze, pomnik Abdel Kadera w Algierze, pomnik Bartosza Głowackiego pod Racławicami, Epitafium Królewskie w Katedrze w Poznaniu, pomnik Jana Pawła II w Licheniu, fontannę z rzeźbą Apollina w Poznaniu i pomnik Jana Zamoyskiego w Zamościu.

Spod jego rąk wyszedł także zdemontowany w 1989 roku pomnik Lenina w Nowej Hucie. Konieczny przez dwie kadencje (lata 1980-89) był posłem na Sejm PRL z ramienia PZPR.

Marian Konieczny był także autorem pomnika ofiar zbrodni OUN-UPA (oficjalna nazwa: Pomnik Ofiar Ludobójstwa Dokonanego przez OUN-UPA na Ludności Polskiej Kresów Wschodnich) wzorowanego na znanym zdjęciu dzieci powieszonych na drzewie, które miało przedstawiać ofiary UPA w Małopolsce Wschodniej. W trakcie realizacji projektu okazało się, że na zdjęciu nie uwieczniono ofiary Ukraińców, lecz oszalałej cygańskiej matki z 1923 roku. Doszło do zablokowania projektu, oficjalnie z powodu formy pomnika przypominającej scenę ze zdjęcia, jednak pojawiały się także przypuszczenia, że pomnik zablokowano z powodów poprawności politycznej. Apel przeciwko wzniesieniu pomnika na placu Grzybowskim w Warszawie podpisały m.in. takie osoby jak Bogumiła Berdychowska, Seweryn Blumsztajn, Henryk Wujec czy Andrzej Wajda. Według doniesień „Przeglądu” niedokończony pomnik jeszcze dwa lata temu znajdował się Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

Jak pisze PAP, Marian Konieczny uprawiał także inne formy rzeźbiarstwa – portret, płaskorzeźbę, cykle rzeźbiarskie, projektował medale.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Odszedł obrońca Kresów

Kresy.pl / PAP / Przegląd

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz