Zmarły dzisiaj Marian Konieczny zasłynął kilkudziesięcioma pomnikami w kraju i za granicą. Był twórcą m.in. warszawskiej Nike, pomnika Lenina w Nowej Hucie, a także nieukończonego pomnika ofiar ludobójstwa OUN-UPA.

W wieku 87 lat zmarł rzeźbiarz, profesor i były rektor Akademii Sztuk w Krakowie Marian Konieczny – podała Polska Agencja Prasowa z powołaniem na Urząd Miasta Krakowa.

Marian Konieczny był najbardziej znany jako autor kilkudziesięciu pomników w Polsce i za granicą. Stworzył m.in. pomnik warszawskiej Nike („Bohaterom Warszawy – Nike Warszawska”), pomnik Tadeusza Kościuszki w Filadelfii, pomnik Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, pomnik Chwały i Męczeństwa w Algierze, pomnik Abdel Kadera w Algierze, pomnik Bartosza Głowackiego pod Racławicami, Epitafium Królewskie w Katedrze w Poznaniu, pomnik Jana Pawła II w Licheniu, fontannę z rzeźbą Apollina w Poznaniu i pomnik Jana Zamoyskiego w Zamościu.

Spod jego rąk wyszedł także zdemontowany w 1989 roku pomnik Lenina w Nowej Hucie. Konieczny przez dwie kadencje (lata 1980-89) był posłem na Sejm PRL z ramienia PZPR.

Marian Konieczny był także autorem pomnika ofiar zbrodni OUN-UPA (oficjalna nazwa: Pomnik Ofiar Ludobójstwa Dokonanego przez OUN-UPA na Ludności Polskiej Kresów Wschodnich) wzorowanego na znanym zdjęciu dzieci powieszonych na drzewie, które miało przedstawiać ofiary UPA w Małopolsce Wschodniej. W trakcie realizacji projektu okazało się, że na zdjęciu nie uwieczniono ofiary Ukraińców, lecz oszalałej cygańskiej matki z 1923 roku. Doszło do zablokowania projektu, oficjalnie z powodu formy pomnika przypominającej scenę ze zdjęcia, jednak pojawiały się także przypuszczenia, że pomnik zablokowano z powodów poprawności politycznej. Apel przeciwko wzniesieniu pomnika na placu Grzybowskim w Warszawie podpisały m.in. takie osoby jak Bogumiła Berdychowska, Seweryn Blumsztajn, Henryk Wujec czy Andrzej Wajda. Według doniesień „Przeglądu” niedokończony pomnik jeszcze dwa lata temu znajdował się Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

Jak pisze PAP, Marian Konieczny uprawiał także inne formy rzeźbiarstwa – portret, płaskorzeźbę, cykle rzeźbiarskie, projektował medale.

CZYTAJ TAKŻE: Odszedł obrońca Kresów

Kresy.pl / PAP / Przegląd

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply