Reinhard Veser na pierwszej stronie „Frankfurter Allgemeine Zeitung” wezwał rząd Merkel do obrony przed żądaniami wypłaty reparacji dla Polski.

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zamieścił na pierwszej stronie dzisiejszego wydania komentarz Reinharda Vesera na temat polskich roszczeń reparacyjnych. Zdaniem niemieckiego dziennikarza chłodna dyskusja na ten temat jest dla Niemców trudna z uwagi na ogrom niemieckich zbrodni w Polsce. Veser przyznaje, że Niemcy dokonały w Polsce Holokaustu a wobec polskiej ludności cywilnej prowadziły politykę odpowiadającą definicji ludobójstwa.To, co wydarzyło się w Polsce w latach 1939-1945 zostało dokładnie opisane przez historyków, a pomimo tego przekracza wszelką wyobraźnię – cytuje słowa Vesera dziennik.pl. – Każda odpowiedź, która na zimno i wyłącznie za pomocą argumentów prawnych odrzuca roszczenia rekompensaty za straty i cierpienia Polski podczas sześciu lat niemieckiej okupacji, lub chociażby je relatywizuje, sprawia wrażenie nieodpowiedniej – napisał niemiecki dziennikarz.

PRZECZYTAJ: Biuro Analiz Sejmowych: Polsce należy się odszkodowanie od Niemiec

Jednak jego zdaniem niemiecki rząd nie ma wyboru i musi bronić się przed polskimi żądaniami. Gdyby tego nie czynił, otworzyłby drzwi dla podobnych roszczeń z innych krajów; Polska nie była jedyną ofiarą narodowosocjalistycznej agresji – argumentuje niemiecki publicysta twierdząc, że pełna rekompensata za wszystkie wyrządzone cierpienia mogłaby okazać się dla Niemiec nie do uniesienia.

Autor komentarza w FAZ wskazuje także, że integracja europejska była odpowiedzią na II wojnę światową a Polska również na niej skorzystała. Zdaniem Vesera Polacy powinni zapomnieć o reparacjach w imię „wspólnej europejskiej polityki, wspólnej odpowiedzi na wyzwania współczesności i przyszłości”. Niemiec uważa, że powracanie do historii nie będzie służyło pomyślnej wspólnej przyszłości. Retoryka obecnego polskiego rządu prowadzi do czegoś przeciwnego, ze szkodą dla wszystkich – uważa Veser.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE:
Niemieccy eksperci: Polska zrezygnowała z reparacji wojennych milcząc
„Polacy mają nasze ziemie, czego jeszcze chcą?” – niemiecki naukowiec o opinii Niemców nt. reparacji

Kresy.pl / dziennik.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    FAZ powinien póść o krok dalej, skoro zgodnie ze słowami pewnego papieża: pierwszymi ofiarami „nazistów” byli właśnie niemcy, to w pierwszej kolejności odszkodowania należą się niemcom. Widać, że szkopy traktują sprawę reperacji wojennych naprawdę poważnie, o wiele poważniej niż obchodzi to „pisuar” zdaje się.