Reinhard Veser na pierwszej stronie „Frankfurter Allgemeine Zeitung” wezwał rząd Merkel do obrony przed żądaniami wypłaty reparacji dla Polski.

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zamieścił na pierwszej stronie dzisiejszego wydania komentarz Reinharda Vesera na temat polskich roszczeń reparacyjnych. Zdaniem niemieckiego dziennikarza chłodna dyskusja na ten temat jest dla Niemców trudna z uwagi na ogrom niemieckich zbrodni w Polsce. Veser przyznaje, że Niemcy dokonały w Polsce Holokaustu a wobec polskiej ludności cywilnej prowadziły politykę odpowiadającą definicji ludobójstwa.

To, co wydarzyło się w Polsce w latach 1939-1945 zostało dokładnie opisane przez historyków, a pomimo tego przekracza wszelką wyobraźnię – cytuje słowa Vesera dziennik.pl. – Każda odpowiedź, która na zimno i wyłącznie za pomocą argumentów prawnych odrzuca roszczenia rekompensaty za straty i cierpienia Polski podczas sześciu lat niemieckiej okupacji, lub chociażby je relatywizuje, sprawia wrażenie nieodpowiedniej – napisał niemiecki dziennikarz.

PRZECZYTAJ: Biuro Analiz Sejmowych: Polsce należy się odszkodowanie od Niemiec

Jednak jego zdaniem niemiecki rząd nie ma wyboru i musi bronić się przed polskimi żądaniami. Gdyby tego nie czynił, otworzyłby drzwi dla podobnych roszczeń z innych krajów; Polska nie była jedyną ofiarą narodowosocjalistycznej agresji – argumentuje niemiecki publicysta twierdząc, że pełna rekompensata za wszystkie wyrządzone cierpienia mogłaby okazać się dla Niemiec nie do uniesienia.

Autor komentarza w FAZ wskazuje także, że integracja europejska była odpowiedzią na II wojnę światową a Polska również na niej skorzystała. Zdaniem Vesera Polacy powinni zapomnieć o reparacjach w imię „wspólnej europejskiej polityki, wspólnej odpowiedzi na wyzwania współczesności i przyszłości”. Niemiec uważa, że powracanie do historii nie będzie służyło pomyślnej wspólnej przyszłości. Retoryka obecnego polskiego rządu prowadzi do czegoś przeciwnego, ze szkodą dla wszystkich – uważa Veser.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

CZYTAJ TAKŻE:
Niemieccy eksperci: Polska zrezygnowała z reparacji wojennych milcząc
„Polacy mają nasze ziemie, czego jeszcze chcą?” – niemiecki naukowiec o opinii Niemców nt. reparacji

Kresy.pl / dziennik.pl

Reklama3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    FAZ powinien póść o krok dalej, skoro zgodnie ze słowami pewnego papieża: pierwszymi ofiarami „nazistów” byli właśnie niemcy, to w pierwszej kolejności odszkodowania należą się niemcom. Widać, że szkopy traktują sprawę reperacji wojennych naprawdę poważnie, o wiele poważniej niż obchodzi to „pisuar” zdaje się.