Wielki Zjazd Bułgarów w centrum Ukrainy

Bułgarskie instytucje publiczne oraz szereg bułgarskich organizacji pozarządowych planują przeprowadzenie we wrześniu „Wielkiego Zjazdu Bułgarów” w centrum Ukrainy.

Wielki Zjazd Bułgarów został zwołany na 16-17 września do wsi Małaja Pierieszczepina znajdującej się na Ukrainie, 20 kilometrów od Połtawy. Współorganizatorami zjazdu jest Państwowa Agencja do Spraw Bułgarów Poza Granicami, około 50 samorządów różnego szczebla, oraz szereg bułgarskich organizacji pozarządowych. „Wielki Zjazd Bułgarów we wsi Małaja Pierieszczepina na Ukrainie nie ma żadnego konkretnego programu politycznego i jest obliczony tylko na duchowe i kulturalne dziedzictwo Bułgarów” – powiedział we wtorek przewodniczący komitetu organizacyjnego Zjazdu, Rumen Spasow.Dlaczego Bułgarzy szukają swojego dziedzictwa w centrum Ukrainy? W 1912 roku w Małej Pierieszczepinie wykopano skarb między innymi złotych i srebrnych artefaktów, łączonych z szeregiem koczowniczych ludów jakie przetaczały się przez teren współczesnej Ukrainy w połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery: Awarami, Protobułgarami i innymi plemionami turskimi. W 1984 roku niemiecki archeolog Joachim Werner odczytał na dwóch, będących częścią skarbu złotych pierścieniach runiczny napis „Khubratu”. Szybko skojarzono go z osobą fundatora potęgi Protobułgarów, który zjednoczył ich plemiona na nadczarnomorskich stepach, panującym w latach 635-660 kaganem Kubratem. Syn Kubrata, kagan Asparuch wyprowadził swój lud nad dolny Dunaj i założył obecne państwo bułgarskie. Identyfikacja imienia Kubrata doprowadziła bułgarskich naukowców do wniosku, że skarb złożony w Małej Pierieszpinie jest w istocie ofiarą pogrzebową dla wielkiego władcy, który został tam pochowany.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Naszym celem jest zamienienie tego miejsca w bułgarską Mekkę” – jeszcze w czerwcu zadeklarował w telewizyjnym wywiadzie Spasow. Co prawda w 2001 roku działacz miejscowej mniejszości bułgarskiej oraz uczestnik życia politycznego Ukrainy, Nikołaj Gaber ufundował w Małej Pierieszczepinie symboliczny mur, zakreślający na lokalnym wzgórzu domniemane miejsce pochówku Kubrata, ale Spasov uważa taką formę upamiętniania za zdecydowanie zbyt skromną. Wielki Zjazd Bułgarów ma pomóc w przeprowadzeniu zbiórki 250 tys. euro na stworzenie pod ukraińską wsią specjalnego parku i wzniesienia pomnika kagana.

Powstanie takiego parku pamięci narodowej będzie miało istotne znaczenie szczególnie dla bułgarskiej mniejszości narodowej na Ukrainie. Według spisu z 2011 roku w kraju tym zamieszkuje 204 tys. etnicznych Bułgarów. Większość z nich – 150 tys., w obwodzie odeskim, w którym stanowią 6,1% wszystkich mieszkańców. Koncentrują się w wysuniętej najdalej na południowy-zachód części tego obwodu (i Ukrainy), graniczącym z Rumunią historycznym regionie Budziaku, stanowiąc większość 60% mieszkańców w administracyjnym rejonie bołgradzkim.

balkaninsight.com/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz