Dündar Abdülkerim Osmanoğlu, spadkobierca tronu nieistniejącego już Imperium Osmańskiego, zmarł w poniedziałek w wieku 90 lat – przekazał portal Daily Sabah powołując się na informacje rodziny.

Jak poinformował Daily Sabah powołując się na oświadczenie rodziny, ostatni spadkobierca tronu nieistniejącego już Imperium Osmańskiego, zmarł w poniedziałek w wieku 90 lat.

„Ojciec naszej rodziny i dynastii osmańskiej, nasz wujek, książę Dündar Abdülkerim Osmanoğlu, zmarł w Damaszku w Syrii” – powiedział Orhan Osmanoğlu, członek rodziny. „Niech jego dusza spoczywa w pokoju” – dodał.

Zobacz też: Potencjał militarny Imperium Osmańskiego w XVII w. (timarioci i zaimowie)

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Osmanoğlu mieszkał samotnie w Damaszku, gdzie urodził się po wygnaniu jego rodziców z Turcji po zniesieniu kalifatu w 1924 roku. Jego żona Yüsra Osmanoğlu zmarła w 2017 roku. Potomkowie osmańskiej dynastii mieszkającej w Turcji od dawna starali się sprowadzić członka dynastii z Syrii. Osmanoğlu jest wnukiem księcia Mehmeta Selima Efendiego, syna Abdülhamida II, legendarnego sułtana osmańskiego, któremu przypisuje się przedłużenie przetrwania Imperium Osmańskiego.

Potomkowie dynastii osmańskiej zostali zmuszeni do rozproszenia się po całym świecie po upadku imperium i od 1924 roku zostali zesłani na wygnanie.

Zobacz też: Premier Armenii: Turcja chce odbudować Imperium Osmańskie [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 1952 roku członkom dynastii przyznano amnestię, a mężczyznom pozwolono wrócić do Turcji w 1974 roku, jednak niewiele z nich wróciło do Turcji, ponieważ większość z nich już zbudowała nowe życie po dziesięcioleciach pobytu za granicą. Ojciec Osmanoğlu, Mehmed Abdülkerim Efendi, osiadł w Bejrucie w Libanie. Brat Dündara Abdülkerima Osmanoğlu, Harun, wrócił do Turcji w 1974 roku i mieszka w Stambule. Osiemdziesięcioletni Harun Osmanoğlu zostanie teraz nową głową rodziny osmańskiej.

Kresy.pl/Daily Sabah

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz