Dündar Abdülkerim Osmanoğlu, spadkobierca tronu nieistniejącego już Imperium Osmańskiego, zmarł w poniedziałek w wieku 90 lat – przekazał portal Daily Sabah powołując się na informacje rodziny.

Jak poinformował Daily Sabah powołując się na oświadczenie rodziny, ostatni spadkobierca tronu nieistniejącego już Imperium Osmańskiego, zmarł w poniedziałek w wieku 90 lat.

„Ojciec naszej rodziny i dynastii osmańskiej, nasz wujek, książę Dündar Abdülkerim Osmanoğlu, zmarł w Damaszku w Syrii” – powiedział Orhan Osmanoğlu, członek rodziny. „Niech jego dusza spoczywa w pokoju” – dodał.

Zobacz też: Potencjał militarny Imperium Osmańskiego w XVII w. (timarioci i zaimowie)

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Osmanoğlu mieszkał samotnie w Damaszku, gdzie urodził się po wygnaniu jego rodziców z Turcji po zniesieniu kalifatu w 1924 roku. Jego żona Yüsra Osmanoğlu zmarła w 2017 roku. Potomkowie osmańskiej dynastii mieszkającej w Turcji od dawna starali się sprowadzić członka dynastii z Syrii. Osmanoğlu jest wnukiem księcia Mehmeta Selima Efendiego, syna Abdülhamida II, legendarnego sułtana osmańskiego, któremu przypisuje się przedłużenie przetrwania Imperium Osmańskiego.

Potomkowie dynastii osmańskiej zostali zmuszeni do rozproszenia się po całym świecie po upadku imperium i od 1924 roku zostali zesłani na wygnanie.

Zobacz też: Premier Armenii: Turcja chce odbudować Imperium Osmańskie [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W 1952 roku członkom dynastii przyznano amnestię, a mężczyznom pozwolono wrócić do Turcji w 1974 roku, jednak niewiele z nich wróciło do Turcji, ponieważ większość z nich już zbudowała nowe życie po dziesięcioleciach pobytu za granicą. Ojciec Osmanoğlu, Mehmed Abdülkerim Efendi, osiadł w Bejrucie w Libanie. Brat Dündara Abdülkerima Osmanoğlu, Harun, wrócił do Turcji w 1974 roku i mieszka w Stambule. Osiemdziesięcioletni Harun Osmanoğlu zostanie teraz nową głową rodziny osmańskiej.

Kresy.pl/Daily Sabah

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz