Deklaracja końcowa szczytu arabsko-chińskiego zawiera poparcie dla pretensji Zjednoczonych Emiratów Arabskich do wysp będący obiektem sporu terytorialnego z Iranem.

W deklaracji końcowej szczytu państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) i Chińskiej Republiki Ludowej odniesiono się do trzech małych wysp położonych właśnie na tym akwenie. Iran zajął je w 1971 r. jako swoje, jak uznawał ówczesny szach Reza Pahlawi, historyczne terytorium. Jednak położone po drugiej stronie Zatoki Zjednoczone Emiraty Arabskie twierdzą, że wyspy należą się właśnie im.

„Przywódcy potwierdzili swoje poparcie dla wszelkich wysiłków pokojowych, w tym inicjatywy i starań Zjednoczonych Emiratów o pokojowe rozwiązanie kwestii trzech wysp: Wielki Tunb, Mały Tunb i Abu Musa, w drodze dwustronnych negocjacji zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego, oraz rozwiązanie tej kwestii zgodnie z prawem międzynarodowym”.

Minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian napisał na Twitterze: „Trzy wyspy Zatoki Perskiej są nierozłącznymi częściami Iranu i są częścią odwiecznej własności naszej ojczyzny. Zdecydowanie nalegamy na potrzebę poszanowania integralności terytorialnej Iranu”. Ambasador ChRL w Teheranie został wezwany do irańskiego MSZ.

Przeciwnicy Republiki Islamskiej od dziesięcioleci przekonują, że Teheran powinien nawiązać normalne stosunki z Zachodem, a nie izolować się, uzależniając się od skąpego wsparcia ze strony Chin i Rosji. Teraz ci krytycy znaleźli doskonały przykład, by uderzyć rząd za postawienie się w tej ostatniej upokarzającej sytuacji.

Po wydaniu oświadczenia były dyplomata irański, Abdolreza Faraji Rad, powiedział serwisowi informacyjnemu Entechab: “Nigdy wcześniej nie wyobrażałem sobie, że Chiny kiedykolwiek zrobią krok przeciwko Iranowi”.

„Jeśli ten trend w zachowaniu Chin będzie się utrzymywał, za mniej niż dekadę Chiny spowodują tyle samo niepokoju w Iranie, co w Ameryce” – uznał Rad – „Wygląda na to, że Chiny zrezygnowały z 25-letniej umowy o współpracy z Iranem”.

Odniósł się w ten sposób do podpisanej w marcu 2021 r. umowy o strategicznej współpracy na okres 25 lat, obejmujący znaczące inwestycje chińskie w Iranie.

iranintl.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply