Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwana Bakanowa oraz prokurator generalną Irynę Wenediktową.

W niedzielę wieczorem na stronie internetowej prezydenta Ukrainy opublikowano dekrety dotyczące zwolnienia Iwana Bakanowa z funkcji szefa SBU, a także Iryny Wenediktowej z funkcji prokuratora generalnego. Dokumenty są datowane na 17 lipca br.

Zełenski powierzył pełnienie funkcji prokuratora generalnego dotychczasowemu zastępcy prokuratora generalnego Ołeksijowi Symonence – podaje agencja Ukrinform.

Jak informowaliśmy, czerwcowe doniesienia portalu Politico sugerowały, że Wołodymyr Zełenski zamierza zwolnić szefa SBU Iwana Bakanowa za jego nieudolność.

Wołodymyr Zełenski opublikował na swoim kanale nagranie, w którym mówił o powodach swojej decyzji. Zaznaczył, że liczba działających na niekorzyść Ukrainy pracowników ukraińskiego aparatu państwowego rzuca cień na działania SBU.

“Na Ukrainie dotychczas zarejestrowano ponad 650 postępowań karnych wobec pracowników organów ścigania w związku ze zdradą stanu i kolaboracją. Ok. 200 osób poinformowano o możliwości popełnienia przestępstwa. Ponad 60 pracowników organów prokuratury i SBU zostało na ukraińskim terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z przeciwnikiem” – wskazał.

“Taka skala przestępstw wobec podstaw narodowego bezpieczeństwa państwa i powiązania, które wykryto między pracownikami struktur siłowych Ukrainy i służbami specjalnymi Rosji, budzą bardzo poważne pytania do odpowiednich kierowników (organów). Każde z takich pytań otrzyma odpowiednią odpowiedź” – dodał.

Przypomnijmy, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Państwowe Biuro Śledcze przeprowadziły wspólną operację specjalną, w wyniku której zatrzymano byłego szefa jednego z regionalnych wydziałów SBU. O przeprowadzeniu operacji poinformowano w niedzielę.

Zobacz także: SBU: poseł Werchownej Rady tworzył prywatne firmy ochroniarskie, które miały pomóc Rosji w inwazji

president.gov.ua / ukrinform.ua / pap / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply