Zachodnia artyleria, ta broń, jaką otrzymaliśmy od naszych partnerów, działa bardzo potężnie. Jej dokładność jest właśnie taka, jak trzeba – powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

W swoim codziennym przemówieniu do narodu, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, skomentował w środę wieczorem wpływ zachodnich systemów artyleryjskich na działania na froncie wojny z Rosją. Według niego, dzięki nim ukraińscy żołnierze są w stanie skutecznie atakować rosyjskie magazyny i ważne punkty logistyczne.

– Nareszcie można odczuć, że zachodnia artyleria, ta broń, jaką otrzymaliśmy od naszych partnerów, działa bardzo potężnie. Jej dokładność jest właśnie taka, jak trzeba – powiedział Zełenski.

Podkreślił, że dzięki tym systemom ukraińska armia może przeprowadzać uderzenia na rosyjskie magazyny, a także inne punkty, ważne dla logistyki okupantów. – A to znacząco zmniejsza ofensywny potencjał rosyjskiej armii. Straty okupantów z każdym tygodniem będą tylko rosnąć, podobnie jak trudności w zaopatrzeniu – dodał.

Według strony ukraińskiej, w ciągu tygodnia Rosjanie mieli stracić już 11 magazynów z bronią i amunicją.

W związku z informacjami o utrudnianiu lub zamknięciu dostępu do mediów społecznościowych, komunikatorów czy serwisów typu YouTube na okupowanych przez Rosjan terenach na południu Ukrainy, Zełenski zaapelował do obywateli, by, jeśli mają jakiś kontakt z mieszkającymi tam ludźmi, mówili im, że Ukraina o nich pamięta i będzie walczyć o odzyskanie tych terenów. Prezydent przyznał zarazem, że obecnie najintensywniejsze walki toczą się w Donbasie, w okolicach Słowiańska i Bachmut. Dodał, że toczą się też boje w obwodzie charkowskim.

– Niech okupanci nie myślą sobie, że ich czas na tej ziemi będzie długi, a przewaga ich artylerii wieczna – powiedział prezydent Ukrainy.

Przeczytaj: Brytyjski wywiad: bitwa o Słowiańsk będzie kolejnym, kluczowym starciem w walkach o Donbas

Na początku lipca przedstawiciel Departamentu Obrony USA powiedział, że siły ukraińskie notują „spore sukcesy, wykorzystując dostarczone przez Zachód systemy artylerii rakietowej HIMARS. Powiedział, że Ukraińcy używają ich do atakowania rosyjskich stanowisk dowodzenia i obniżania ich zdolności na polu bitwy.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca strona ukraińska podała, że dzięki użyciu dopiero co dostarczonych systemów HIMARS, siły ukraińskie zniszczyły dziesięć ważnych rosyjskich obiektów wojskowych, w tym siedzibę sztabu w okupowanym przez Rosję Izium, a także koszary rosyjskich żołnierzy. Według „Wall Street Journal”, Ukraińcy używając HIMARS-ów dają priorytet atakowaniu rosyjskich sztabów, magazynów uzbrojenia i koszar.

Zobacz: Systemy HIMARS na Ukrainie [+VIDEO]

Jak pisaliśmy, w wywiadzie dla WNP.pl gen. Bogusław Pacek, były rektor Akademii Obrony Narodowej powiedział, że Ukraina co prawda wygrywa wojnę propagandową, ale przegrywa w działaniach bojowych. Jego zdaniem „większość ekspertów, analityków i dziennikarzy” podąża głównie za narracją ukraińską, nie korzystając z innych źródeł informacji. „Prawda jest taka, że obecnie przebieg wojny nie jest dla Ukrainy optymistyczny”.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply