Uzgodniliśmy produkcję szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90 na Ukrainie – przekazał w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który przebywa z wizytą w Szwecji. Szwecja przekazała wcześniej Ukrainie 50 wozów CV90.

Prezydent Ukrainy spotkał się z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem w jego letniej rezydencji w Harpsund. “Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pierwsze CV90 zostały wyprodukowane na Ukrainie tak szybko, jak to możliwe” – oświadczył Zełenski, cytowany przez portal WNP.

Szwecja przekazała wcześniej Ukrainie 50 wozów CV90.

Jak wskazał Zełenski, “są to mocne maszyny”. “Nasi żołnierze są za nie wdzięczni, prowadzą nas do przodu i ratują życie” – powiedział.

Przywódcy Ukrainy i Szwecji podpisali porozumienie o “zacieśnieniu współpracy w zakresie produkcji sprzętu wojskowego i szkolenia żołnierzy”. “Tego rodzaju umowa jest jedynym sposobem na długoterminowe trzymanie Rosji z dala od ukraińskiego terytorium” – ocenił Zełenski.

Rozmowy dotyczyły także możliwości wykorzystania przez Ukrainę szwedzkich myśliwców Gripen. Już wiosną szwedzki rząd wydał zgodę na testowe loty ukraińskich pilotów, ale nie podjął decyzji o przekazaniu samolotów. “Rozmawiałem o tym z premierem Kristerssonem. Nie mamy przewagi w powietrzu, nie posiadamy nowoczesnych myśliwców”  – oświadczył Zełenski, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Zobacz także: Szwecja przygląda się możliwości dostarczenia Gripenów na Ukrainę

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply