Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski będzie gościł na obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Polsce i spotka się z Andrzejem Dudą. Polski prezydent pojedzie na Ukrainę w sierpniu, na obchody ukraińskiego Dnia Niepodległości.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział po poniedziałkowym spotkaniu z doradcą ds. zagranicznych Prezydenta Ukrainy, Ihorem Żowkwą, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski 3 maja złoży wizytę w Polsce. Będzie gościł na obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3104.49 PLN    (14.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szczerski przekazał też, że Duda złoży rewizytę na Ukrainie w sierpniu br., podczas obchodów Dnia Niepodległości tego państwa.

Zobacz: Banderowskie zawołania i hymn OUN na defiladzie w Kijowie – w obecności polskich żołnierzy[+VIDEO]

Czytaj także: Dzień Niepodległości Ukrainy: oficjalne uroczystości prezydenta i marsz z udziałem neobanderowców [+VIDEO/+FOTO]

 

Wiadomo ponadto, że Szczerski i Żowkwa rozmawiali o działaniach rosyjskiej armii w rejonie Morza Czarnego i na wschodzie Ukrainy. Według szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, w ocenie strony ukraińskiej zapowiedziane przez Moskwę wycofanie do koszar rosyjskich wojsk spod granicy z Ukrainą ma charakter jedynie pojedynczych relokacji. Ukraińcy twierdzą bowiem, że sprzęt i zdolności ofensywne pozostały na miejscu.

– Mamy do czynienia z umiarkowanym stopniem wycofania wojsk. Strona ukraińska ocenia tę sytuację jako pauzę w napiętej sytuacji – relacjonował minister Szczerski.

Przedstawiciele prezydentów Polski i Ukrainy rozmawiali również o objęciu przez Polskę w przyszłym roku przewodnictwa w OBWE.

– Rozpatrywaliśmy różne scenariusze dotyczące zwiększenia roli OBWE w stabilizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy – poinformował Szczerski. Zaznaczył, że Ukrainie zależy na zaktywizowaniu roli OBWE.

Czwartym tematem rozmów było wsparcie Ukrainy na forum NATO i Unii Europejskiej. Jak zapowiedział Szczerski, Polska będzie przekonywała sojuszników do otwarcia i rozwoju relacji z Ukrainą.

PRZECZYTAJ: Zełenski w obecności Dudy: kwestia pamięci historycznej, jako sprawa polityczna, została całkowicie zdjęta z agendy

Czytaj również: Polska odnowi pomniki UPA? Kancelaria Prezydenta nabiera wody w usta

prezydent.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz