Prezydent Ukrainy określił jako swoje główne zadanie zakończenie konfliktu w Donbasie i przywrócenie kontroli Kijowa nad terenami utraconymi w 2014 r.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN przytoczyła w poniedziałek wypowiedzi z konferencji prasowej jaką Zełenski przeprowadził w Paryżu wspólnie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. „Naród ukraiński zaufał mi w kwestii poszukiwania złożonych kompromisów w mińskim procesie negocjacyjnym. Zakończenie wojny i powrót anektowanych ukraińskich terytoriów – to moje główne zadanie” – powiedział prezydent Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zełenski zadeklarował też w jaki sposób zamierza zrealizować to zadanie – „Rozumiem, że nie sposób ustanowić pokój drogą wojny, on będzie miał trochę za wysoką cenę, życie tysięcy ludzi. Jedyny klucz do pokoju – dyplomatyczny i sankcyjny nacisk” wobec Rosji. „Dlatego proszę o jego utrzymanie” – dodał ukraiński prezydent.

Jednocześnie Zełenski stwierdził – „My nie jesteśmy gotowi do negocjacji z separatystami… jesteśmy gotowi by działać nadal w formacie mińskim”. Format miński ustanowiony we wrześniu 2014 r. zakłada rozmowy polityczne na temat zakońćzenia konfliktu na Ukrainie w układzie władz Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Jednocześnie zakłada też bieżące rozmowy w kwestii sytuacji na froncie i reżimu zawieszenia broni w ramach grupy kontaktowej składającej się z przedstawicieli armii ukraińskiej, rosyjskiej oraz donbaskich separatystów.

W lutym do bezpośrednich negocjacji między władzami Ukrainy a władzami nieuznawanych republik separatystów wezwał przywódca Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin.

Czytaj także: Wymiana ognia w Donbasie – zginął ukraiński zwiadowca

unian.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz