Pekin odniósł się do komunikatu NATO ze szczytu w Wilnie. Stwierdzono w nim, że Chińska Republika Ludowa rzuca wyzwanie interesom, bezpieczeństwu i wartościom Sojuszu poprzez swoje “ambicje i politykę przymusu”.

W wydanym we wtorek komunikacie NATO oświadczyło, że Chińska Republika Ludowa (ChRL) rzuca wyzwanie interesom, bezpieczeństwu i wartościom Sojuszu poprzez swoje “ambicje i politykę przymusu” – podaje agencja Reuters. Chińska misja dyplomatyczna w Europie zareagowała na komunikat.

“ChRL wykorzystuje szeroką gamę narzędzi politycznych, ekonomicznych i wojskowych, aby zwiększyć swój globalny zasięg i siłę projekcji, pozostając nieprzejrzystymi w kwestii swojej strategii, zamiarów i zbrojeń” – napisano w komunikacie NATO.

“Złośliwe operacje hybrydowe i cybernetyczne ChRL oraz jej konfrontacyjna retoryka i dezinformacja są wymierzone w sojuszników i szkodzą bezpieczeństwu Sojuszu” – dodano.

Chińska misja dyplomatyczna w Europie zareagowała na komunikat. Oświadczyła, że treść stanowiska państw NATO “lekceważy podstawowe fakty, wypacza stanowisko i politykę Chin oraz celowo dyskredytuje” ChRL.

“Zdecydowanie się temu sprzeciwiamy i odrzucamy” – czytamy w komunikacie strony chińskiej.

Przeczytaj: Ukraina kiedyś będzie w NATO, jeśli spełni warunki

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziennikarzom podczas szczytu w Wilnie, że choć Chiny nie są wrogiem NATO, swoją “polityką przymusu” w coraz większym stopniu kwestionują międzynarodowy porządek oparty na określonych zasadach.

“Chiny w coraz większym stopniu rzucają wyzwanie międzynarodowemu porządkowi, odmawiając potępienia wojny Rosji z Ukrainą, grożąc Tajwanowi i znacznie rozbudowując swoją armię” – zaznaczył.

Agencja Reuters podkreśla, że w komunikacie NATO nie pojawił się wątek Tajwanu.

Zobacz także: Bloomberg: Chiny uderzają w UE zakazem eksportu kluczowych metali

Przeczytaj: Przedstawicielka Chin sugeruje, że do wojny mogą doprowadzić działania USA

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply