W dniach 7-9 maja minister Zbigniew Rau, na zaproszenie strony irańskiej, przebywa z oficjalną wizytą w Islamskiej Republice Iranu, podczas której spotka się między innymi z Prezydentem Islamskiej Republiki Iranu.

Jak poinformowała służba prasowa MSZ, w dniach 7-9 maja minister Zbigniew Rau, na zaproszenie strony irańskiej, odbywa oficjalną wizytę w Islamskiej Republice Iranu, podczas której odbędzie spotkania z Prezydentem Islamskiej Republiki Iranu, Ebrahimem Raisim, Przewodniczącym Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego, Mohammadem Baqer Qalibafem oraz odbędzie konsultacje polityczne z Ministrem Spraw Zagranicznych Iranu, Hosseinem Amir-Abdollahianem.

“Oficjalne rozmowy szefów dyplomacji Polski i Iranu będą okazją do omówienia najważniejszych kwestii z zakresu współpracy dwustronnej, w szczególności trwającej agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Szef polskiego MSZ przedstawi stanowisko Polski, jako kraju przewodniczącego OBWE, w odniesieniu do sytuacji bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Planowane jest podpisanie przez szefów dyplomacji Polski i Iranu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Islamskiej Republiki Iranu o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu” – czytamy.

Jak podaje Polskie Radio podczas wizyty Zbigniew Rau upamiętnieni 120 tysięcy polskich obywateli, którzy 80 lat temu znaleźli się w Iranie. Rau odda im hołd podczas wizyty na cmentarzach w Teheranie i w Isfahanie. W tym drugim mieście szef MSZ weźmie udział w otwarciu wystawy IPN “Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”.

“Wbrew pozorom, bardzo ważna jest symbolika, zwłaszcza kiedy Polska zmaga się z wielkim kryzysem uchodźczym i w momencie, kiedy był też kryzys hybrydowy w relacjach z Białorusią związany z wykorzystaniem pochodzących z tamtego rejonu osób” – powiedział rzecznik polskiego MSZ.

Kresy.pl/Polskie Radio

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply