Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew przyjął w czwartek przewodniczącego OBWE, ministra spraw zagranicznych RP Zbigniewa Rau, który przebywa w Kazachstanie w ramach regionalnego tournée.

Jak poinformowało biuro prasowe prezydenta Kazachstanu, Kasym-Żomart Tokajew przyjął w czwartek przewodniczącego OBWE, ministra spraw zagranicznych RP Zbigniewa Rau, który przebywa w Kazachstanie w ramach regionalnego tournée.

Tokajew zauważył, że wizyta jest ważna dla wzmocnienia współpracy Kazachstanu z Polską i OBWE.

Prezydent mówił o przygotowaniach do nadchodzącego referendum krajowego i z zadowoleniem przyjęła rozmieszczenie misji oceniającej referendum.. „Referendum to początek procesu ważnych przemian ustrojowych w naszym kraju. Praca na rzecz promocji demokracji w Kazachstanie będzie prowadzona nieprzerwanie” – zaznaczył prezydent.

Tokajew i Zbigniew Rau szczegółowo przyjrzeli się współpracy we wszystkich trzech obszarach OBWE: w wymiarze wojskowo-politycznym, gospodarczo-środowiskowym i ludzkim. Mówiąc o współpracy bilateralnej z Polską, prezydent zaznaczył, że postrzega Polskę jako ważnego partnera w Europie Środkowej.

„Handel dwustronny w ubiegłym roku wzrósł o 12%, osiągając 760 milionów dolarów. Myślę, że mamy duże szanse na zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej” – uważa przywódca Kazachstanu.

Urzędujący przewodniczący OBWE pochwalił wysiłki podjęte pod przywództwem Kassyma-Jomarta Tokajewa we wdrażaniu zakrojonych na szeroką skalę reform politycznych i gospodarczych.

„W moim rozumieniu zbliżające się referendum jest prawdziwym przełomem, jeśli chodzi o Wasze poprawki do Konstytucji i Wasze podejście do struktury społecznej i promowania reform prorynkowych. Referendum jest bardzo ważnym sygnałem politycznej woli zmiany na lepsze. Muszę powiedzieć, że reformy konstytucyjne w Waszym kraju mają na celu wzmocnienie zasad demokracji, wolności i rządów prawa” – uważa Zbigniew Rau.

Zbigniew Rau poinformował o swoich spotkaniach z przedstawicielami wspólnot wyznaniowych i społeczeństwa obywatelskiego Kazachstanu. Wyraził też wdzięczność prezydentowi Tokajewowi za nieustanne wspieranie Polonii mieszkającej w kraju.

Podczas pobytu w Nur Sułtan szef polskiej dyplomacji spotkał się z najwyższymi władzami Kazachstanu: prezydentem Kasymem-Żomartem Tokajewem, przewodniczącymi obu izb parlamentarnych – Maulenem Aszimbajewem i Jerlanem Koszanowem, jak również z pełniącym obowiązki ministra spraw zagranicznych Akanem Rachmetullinem. Minister Zbigniew Rau spotkał się również z Rzeczniczką Praw Obywatelskich Ewlirą Azimovą oraz członkami społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas rozmów minister Rau potwierdził wsparcie OBWE dla trwającego procesu reform w Kazachstanie, w tym zaplanowanego na 5 czerwca referendum konstytucyjnego. Podkreślał, że Biuro Programowe OBWE w Nur-Sułtan jest zaangażowane we wspieranie dalszych reform w obszarze policji i sądownictwa, samorządności lokalnej oraz wzmocnienia instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich.

“Program Reform Prezydenta Kazachstanu na wszystkich swoich etapach zawiera bardzo ważne usprawnienia związane z prawami człowieka, wolnościami obywatelskimi i obowiązkami instytucjonalnymi, zgodnie ze zobowiązaniami OBWE” – powiedział minister Rau. Jak dodał, konkretnym tego przykładem są poprawki do konstytucji zgłoszone do ogólnokrajowego referendum, które odbędzie się w najbliższą niedzielę. Minister Rau omówił ponadto dynamikę sytuacji bezpieczeństwa w regionie Azji Centralnej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply