Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali dwóch cudzoziemców – “kurierów” nielegalnych imigrantów. Obywatele Łotwy przewozili łącznie 10 osób.

W sobotę (16 wreśnia) funkcjonariusze z Placówki SG w Dubeninkach zatrzymali do kontroli drogowej volvo na łotewskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą był 25-letni obywatel Łotwy. Mężczyzna przewoził 3 obywateli Syrii. Kolejnego dnia patrol funkcjonariuszy SG z komendy oddziału i z Placówki SG w Dubeninkach zatrzymał do kontroli drogowej citroena na angielskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcą auta był również obywatel Łotwy. 44-latek wiózł 2 obywateli Indii i 5 obywateli Afganistanu.

Cudzoziemcy przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju. Zarówno kurierami jak i cudzoziemcami zajęli się funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce Tartak.

Zwracaliśmy uwagę, że w Polsce obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych było najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG też dominowali obywatele Ukrainy i Gruzji.

Z kolei wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Bild: coraz więcej przemytników ludzi to obywatele Ukrainy

strazgraniczna.pl . Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply