Jak podały w czwartek ukraińskie media, Rosjanie zablokowali wyjazd ukraińskim cywilom, chcącym wyjechać z okupowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego, nie pozwalają im też zawrócić. W kolejce utknęło ponad 1000 samochodów.

Według wiceszefowej ukraińskiej zaporoskiej obwodowej administracji wojskowej, Złaty Nekrasowej, ustawiony przez Rosjan punkt kontrolny koło miasta Wasyliwka, na trasie z Melitopola do Zaporoża, został w w środę 18 maja zablokowany. Powodem miały być intensywne działania wojenne na tym obszarze. Uniemożliwiono w ten sposób wyjazd osobom, które chciały opuścić tereny znajdujące się pod rosyjską kontrolą i przedostać się na terytorium Ukrainy, pozostające pod kontrolą rządu.

W rezultacie, w czwartek po południu ponad tysiąc samochodów już drugą dobę stało w kolejce przed rosyjskim punktem kontrolnym. W sieci pojawiły się nagrania i zdjęcia, pokazujące długą na parę kilometrów kolumnę cywilnych pojazdów.

Nekrasowa zaznaczyła, że samochody, w których są kobiety i dzieci, najwyraźniej są zablokowane w obie strony. Według niej, nie mogą ani wjechać na terytorium pod kontrolą ukraińską, ani zawrócić na tereny okupowane przez Rosję. Inny punkt kontrolny w Kamjance jest nieczynny, również z powodu walk.

Jak poinformowano, władze obwodu zaporoskiego zabezpieczyły dostawy wody i żywności dla ludzi stojących autami w zablokowanej kolumnie. Mają to być osoby z obwodu zaporoskiego, a także chersońskiego oraz donieckiego, z okolic Mariupola.

Według stanu na środę 18 maja, Zaporoże przyjęło już 123 tys. ewakuowanych, w tym ponad 33,5 tys. dzieci.

Ukraińskie dowództwo operacyjne „Południe” twierdzi, że ze względu na krytyczną sytuację w wioskach, graniczących z sąsiednimi regionami, zniszczone budynki oraz zaminowane drogi, mosty i pola, ludzie próbują wyjechać jak najdalej, w tym poza obszar obwodu chersońskiego. Według komunikatu, Rosjanie blokują im jednak zarówno możliwość wjazdu, jak i wyjazdu. Miało też dojść do ostrzelania kolumny ewakuacyjnej.

Przypomnijmy, że znaczna część obwodu zaporoskiego oraz prawie cały obszar obwodu chersońskiego znajdują się pod kontrolą sił rosyjskich. Około 20-30 km na północ od Wasyliwki leży miasto Zaporoże.

W ostatnim czasie Rosjanie zasadniczo nie prowadzą większych działań ofensywnych na froncie na południu Ukrainy, jednak regularnie ostrzeliwują pozycje ukraińskie z artylerii i prowadza rozpoznanie z powietrza. Miejscami próbują też „poprawić swoją pozycję taktyczną”, ale według Ukraińców, zasadniczo bez powodzenia.

Czytaj także: Rosjanie intensyfikują szturm na Siewierodonieck. ISW: szykują się do bitwy

Interfax / Ukrinorm / 061.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply