Siły rosyjskie intensyfikują działania ofensywne i ataki w rejonie Siewierodniecka i Łysyczańska – informuje ukraiński sztab generalny. Według analityków ISW, Rosjanie przygotowują się do Bitwy o Siewierodonieck i będą chcieli nacierać także z południa, od strony Popasnej.

Strona ukraińska informuje, że siły rosyjskie zintensyfikowały działania w Donbasie i prowadzą operację ofensywną w rejonie miast Siewierodonieck i Łysyczańsk.

Ukraiński sztab generalny poinformował w piątek rano, że w ciągu minionych 24 godzin na tzw. donieckim kierunku operacyjnym siły rosyjskie „zintensyfikowali ofensywę i operacje szturmowe, żeby poprawić swoją sytuacje taktyczną”. Jak podano, intensywny ostrzał artyleryjski, w tym z moździerzy i rakietowych systemów artyleryjskich, a także naloty z powietrza, prowadzone wzdłuż całej linii kontaktu celem zniszczenia ukraińskich fortyfikacji, powodują pożary, uszkodzenia i straty. Poinformowano też, że siły rosyjskie atakują Siewierodonieck, ale, jak twierdzi ukraińskie dowództwo, bez powodzenia – miały ponieść straty i zostać zmuszone do wycofania się. Prowadzone są też rosyjskie działania zaczepne pod Toszkiwką.

Według strony ukraińskiej, w rejonie Charkowa Rosjanie koncentrują się na utrzymaniu zajmowanych pozycji w rejonie granicy rosyjsko-ukraińskiej, pod którą zostali w ostatnich dniach wyparci. Próbują podejmować kontrataki celem odzyskania traconych pozycji, towarzyszy temu zwiad z powietrza, przy użyciu dronów. Trwają walki w rejonie miejscowości Ternow i Wesele.

Również bardziej ba południe, na kierunku Bachmuty, wojska rosyjskie przy wsparciu artylerii prowadziły działania ofensywne w rejonie miejscowości Wyskrywa, próbując zarazem zająć lepsze pozycje w pobliżu Wołodymyriwki i Wasyliwki. Ukraińskie dowództwo podało, że pod Aleskandropolem Rosjanie ponieśli straty, ale nie ma informacji o odparciu ataków w okolicy Wyskrywy. Tak jednak miało się stać pod Weselem, na awdiejewskim kierunku operacyjnym, gdzie Ukraińcy mieli odeprzeć szturm rosyjski. Również ofensywa w rejonie Nowomychaiłiwki i Ołeksandriwki miała zakończyć się Rosjan niepowodzeniem.

Na kierunku Słowiańska, podobnie jak wcześniej w tym tygodniu, Rosjanie ostrzeliwali okolice miejscowości Dowhenke, Wełyka Komyszuwacha i Dołyna.

W rejonie miejscowości Łyman, Rosjanie ostrzeliwują okolice miejscowości Dibrowa i Zakitne, w tym obiekty cywilne.

Jak podał ukraiński sztab, w ciągu ostatnich 24 godzin odparto łącznie 14 ataków rosyjskich w rejonie Donbasu.

Dodajmy, że już w raporcie z czwartku wieczorem ukraiński sztab generalny informował o tym, że działania Rosji koncentrują się na donieckim kierunku operacyjnym, gdzie strona rosyjska zintensyfikowała działania szturmowe, w tym w rejonie Siewierodoniecka. Tam rosyjski atak miał zostać odparty, ale już wówczas trwały walki w okolicy miasteczka Toszkiwka, na południe od Siewierodoniecka i Łysyczańska, a także atak pod Aleksandropolem i w rejonie Nowobachmutiwki, zakończone dla Rosjan niepowodzeniem.

Dodajmy, że Rosjanie najpewniej kontrolują już znaczą część Rubiżnego, wraz z przedmieściem południowym (Piwdenne).

Serhij Hajdaj, gubernator obwodu ługańskiego poinformował, że siły rosyjskie szturmują Siewierodonieck i Łysyczańsk. Twierdzi, że ataki te zostały jednak odparte. Podawał, że w ciągu ostatniej doby w regonie zginęło 13 cywilów, a ponad 60 budynków mieszkalnych zostało zniszczonych. Zaznaczył, że nie może podać informacji dotyczących Toszkiwki, ze względu na toczące się tam walki.

Zdaniem ukraińskiego eksperta wojskowego, Władysława Sełezniowa, Rosjanie będą zdecydowanie dążyć do okrążenia i oblężenia Łysyczańska i Siewierodoniecka, żeby w przyszłości mieć „dobry punkt wyjścia na rozmowy międzynarodowe”.

W swojej analizie za środę 18 maja br., amerykański Instytut Badań nad Wojną (Institute for the Study of War – ISW) zaznaczał, że siły rosyjskie wyraźnie szykują się do ataku na Siewierodnieck oraz intensyfikują działania operacyjne wokół miejscowości Łyman, by zabezpieczyć sobie przyczółki na zachód od rzeki Doniec. Według analityków, Rosjanie zapewne dążą do zabezpieczenia sobie dostępu do trasy Izium-Słowiańsk, żeby móc wspierać swoje działania ofensywne w Donbasie. Podano też, że siły rosyjskie „intensyfikują ostrzał i prowadziły nieudane operacje ofensywne pod Popasną, przygotowują się do Bitwy o Siewierodonieck. W raporcie dodano, że Rosjanie będą dalej dążyć do otoczenia tego miasta i Łysyczańska, przynajmniej od południa, prawdopodobnie koncentrując się na odcięciu ostatniego szybkiego połączenia drogowego zresztą kraju.

Z kolei w analizie ISW za czwartek 19 maja br. zaznaczono, że Rosjanie dalej intensyfikują działania, celem rozpoczęcia natarcia na zachód i na północ od Popasnej, przygotowując w ten sposób szerszą ofensywę od południa, w kierunku Siewierodoniecka. Milicja ługańskich separatystów twierdzi, że zdołała okrążyć Ukraińców w okolicach miejscowości Zołote i Hirskie, paręnaście km na północny-wschód od Popasnej. Wiadomo, że Rosja, pomimo prawdopodobnie dużych strat, ponawia ofensywę w rejonie Słowiańska.

Czytaj także: ISW: Rosjanie rezygnują z zajęcia obwodu donieckiego

Jak podano, w ocenie USA, żeby skupić się na zajęciu określonych miejscowości w Donbasie, rosyjskie wojska zaczęło operować w skali kompanii, zamiast na poziomie batalionowych grup taktycznych.

Jak informowaliśmy, według ukraińskiego sztabu oraz analityków ISW (raport z dnia 14 maja), Rosjanie wycofują się spod Charkowa, próbując zarazem uniemożliwić siłom ukraińskim wyjście na rosyjskie tyły pod Izium. Siły rosyjskie konsekwentnie nacierały też na Siewierodonieck i Łysyczańsk, notując pewne sukcesy. Wcześniej, w piątek wieczorem, sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował, że Rosjanie w ciągu dnia w rejonie miasta Słobożańskie, na południowy-zachód od Charkowa, koncentrowali się na tym, by nie dopuścić do wyjścia sił ukraińskich na tyły rosyjskiego zgrupowania wojsk, skoncentrowanego w rejonie Izium. Jednocześnie, ostrzeliwali z artylerii ukraińskie pozycje, celem spowolnienia Ukraińców.

Facebook  / ISW / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply