Rządząca Grecją centroprawicowa partia Nowa Demokracja zdecydowała się na rozmieszczenie Zespołów Ochrony Instytucji Uniwersyteckich, zwanych potocznie policją uniwersytecką, na kampusach w Atenach i Salonikach. Przeciwko tej decyzji swoich zwolenników zaczęły mobilizować greckie młodzieżowe organizacje komunistyczne.

Zespoły Ochrony Instytucji Uniwersyteckich zostały rozmieszczone na czterech głównych uniwersytetach w Atenach i Salonikach na zasadzie pilotażowej. Ich zadaniem jest ochrona przestrzeni uniwersyteckiej przed anarchizmem i wandalizmem. Wcześniej, w 2019 roku, rząd uchylił zakaz wchodzenia policji na tereny uniwersyteckie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W oświadczeniu wydanym 6 września MAS wezwał policję uniwersytecką do opuszczenia kampusów. Jak stwierdzono w oświadczeniu, „w czasach, gdy tysiące studentów nie wie, czy będzie w stanie kontynuować naukę i gdy brakuje akademików, rosną czynsze, a uczelnie są niedofinansowane, rząd przeznaczył 50 mln euro na policję uniwersytecką”.

„Wzywamy wszystkich studentów w kraju do wzmożenie walki o potrzebną im edukację przeciwko planom nasilenia represji! Nasze szkoły i uniwersytety nie potrzebują policji; potrzebujemy więcej infrastruktury, nauczycieli, akademików, sal lekcyjnych i książek!” – przekazała komunistyczna organizacja.

Również Komunistyczna Młodzież Grecji (KNE) wezwała rząd do przekierowania pieniędzy na pokrycie rzeczywistych potrzeb studentów, takich jak masowa rekrutacja profesorów, akademiki i nowoczesna infrastruktura.

„Grecja ma historię radykalnych ruchów studenckich i powstań na kampusach, z czego najbardziej znanym przykładem jest powstanie na politechnice w Atenach z listopada 1973 roku. Rozmieszczenie policji uniwersyteckiej i wzmożony nadzór nad przestrzeniami akademickimi jest powszechnie postrzegane jako próba udaremnienia radykalnych mobilizacji na kampusach przeciwko antyludzkiej polityce rządu” – czytamy na lewicowej stronie People’s Dispatch.

Masowe protesty rozpoczęły się w czwartek 8 września, kiedy studenci, nauczyciele i inni pracownicy uniwersyteccy wzięli udział w masowym wiecu na Placu Konstytucji w Atenach. Manifestacje zostały zorganizowane m.in. przez Studencki Front Walki (MAS) i Komunistyczną Młodzież Grecji (KNE).

Podczas starć ze studentami w Salonikach w piątek wieczorem policja wystrzeliła gaz łzawiący i użyła armatki wodnej. Starcia wybuchły po tym, jak policja użyła gazu łzawiącego podczas koncertu solidarności ze studentami protestującymi przeciwko policji na kampusach uniwersyteckich. 

Według policji na koncercie nie użyto gazu łzawiącego, a działania mundurowych były odpowiedzią na agresję studentów.

W odpowiedzi na protesty rząd zdecydował, ze policja uniwersytecka będzie patrolować teren poza obszarem kampusów uniwersyteckich.

Kresy.pl / peoplesdispatch.org / ekathimerini.com / thesstoday.gr / iefimerida.gr

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz