Po Waszyngtonie brutalną praktykę nadużyć wizowych przyjął Paryż – oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa. Mówiła też, że dla Zachodu „Ukraińcy pionkami w grze, które bez końca można poświęcać w walce z Rosją”.

W środę podczas konferencji prasowej rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w mocnych słowach skrytykowała państwa zachodnie, których rola w konflikcie na Ukrainie, zdaniem dyplomatki, staje się coraz bardziej oczywista.

Kijowski reżim jest dla Zachodu tylko narzędziem, a Ukraińcy pionkami w grze, które bez końca można poświęcać w walce z Rosją” – oświadczyła Zacharowa. Uważa, że kraje Zachodu są w stanie poświęcić wręcz wszystko, byleby tylko realizować swoje bolesne geopolityczne ambicje.

 

Są wyjątkowi. Tylko oni mogą wszystkimi rządzić. Nikt nie ma prawa do podejmowania indywidualnych decyzji” – mówiła rzecznika rosyjskiego resortu dyplomacji. Zaznaczyła, że ma na myśli zarówno politykę wewnętrzną, jak i międzynarodową. Dodała też, że dawne czasy imperializmu i kolonializmu wcale nie przeminęły, lecz obecnie przyjęły bardziej nowoczesną i subtelną formę.

Zacharowa potwierdziła, że Rosja nałożyła restrykcje dotyczące ambasady Finlandii w Moskwie, w odpowiedzi na podobne działania fińskich władz w stosunku do rosyjskich placówek dyplomatycznych.

Podczas swojego wystąpienia, trwającego ponad dwie godziny, Zacharowa mówiła też, że kolektywny Zachód wciąż z rozmysłem podważa obowiązujące mechanizmy międzynarodowej interakcji i ma za nic przyjęte normy dotyczące komunikacji dyplomatycznej. Swoją krytykę skierowała szczególnie w stronę Francji.

Po Waszyngtonie brutalną praktykę nadużyć wizowych przyjął Paryż. Wykorzystując pozycję kraju-gospodarza siedziby UNESCO, Francja nie wydała na czas i bez powodu wiz kilku rosyjskim przedstawicielom udającym się na 216. sesję Zarządu Organizacji” – stwierdziła rzeczniczka. Jej zdaniem takie „incydenty wizowe” stają się systemowe i Francja celowo narusza swoje zobowiązania.

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie prezydent Francji, Emmanuel Macron oświadczył, że Rosja przegrała geopolitycznie wojnę na Ukrainie i staje się wasalem Chin. Dodajmy, że w ostatnim czasie Macron zadeklarował też, że Francja dostarczy Ukrainie pociski manewrujące SCALP-EG, a także jest gotowa szkolić ukraińskich pilotów myśliwców od zaraz.

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply