Dzięki grantom z założonej przez George'a Sorosa Fundacji Batorego Związek Ukraińców w Polsce będzie monitorował wpisy w internecie pod kątem „mowy nienawiści” wobec Ukraińców – informuje TOK FM.

Internetowy portal radia TOK FMa przytacza historię pewnej kobiety od kilku lat mieszkającej w Lublinie. Rozmówczyni radia przyznaje, że relacje z Polakami układały się poprawnie. Dopiero niedawno coś miało się zmienić. Niedawno idąc ulicą rozmawiała z przyjaciółmi z Ukrainy, po ukraińsku. – W pewnym momencie usłyszałam, jak ktoś za mną mówi mi, że mam mówić po polsku. Okazało się, że to jakaś starsza pani. Odwróciłam się i zapytałam – już po polsku – dlaczego? Powiedziała, że tu jest Polska. Byłam w szoku. Pierwszy raz ktoś mi coś takiego powiedział. To było obraźliwe.

I choć portal przyznaje, że to jednostkowa sytuacja, to podobnych zdarzeń ma być więcej. Tezę serwisu potwierdza Anna Dąbrowska ze Stowarzyszenia “Homo Faber”. Nie ma wątpliwości, że problem mowy nienawiści się nasila, m.in. właśnie w stosunku do Ukraińców. Jak mówi, na terenach gdzie mieszka mniejszość ukraińska, w tym w Przemyślu, regularnie zdarza się, że ukraińskie dzieci w szkole są wytykane palcami i wyśmiewane. Podobnie – pracownicy z Ukrainy w polskich zakładach pracy. – Wiem z rozmów z moimi znajomymi z Ukrainy, że to się zdarza. W kontekście filmu “Wołyń“, zdarza się częściej– mówi A. Dąbrowska. Do tego dochodzi niszczenie ukraińskich pomników czy grobów.

Zdaniem Anny Dąbrowskiej, nie byliśmy przygotowani do rozmowy o trudnej polsko-ukraińskiej historii. – Dla nas UPA to jest tylko i wyłącznie Wołyń, a dla Ukraińców – jest to dużo szersza historia. I nie będzie między nami zgody. Ale być może teraz jest dobry moment, by to sobie uświadomić i by zacząć konstruować pewien dialog na przyszłość. A by dialog mógł się odbyć, musimy traktować siebie jako równorzędnych partnerów. Takich, którzy mają swoje prawo do pamięci– mówi szefowa “Homo Faber”.

Czytaj również:
„Je**ć Banderę, OUN, UPA” – cyberatak na stronę tygodnika dla Ukraińców w Polsce [+GRAFIKA]
420 tys. zł dotacji od rządu PiS dla ukraińskiej gazety, która nazwała Piłsudskiego międzynarodowym terrorystą

Z kolei zdaniem Piotra Tymy, prezesa Związku Ukraińców w Polsce, w tej chwili nie są to już tylko wulgaryzmy czy inwektywy. – Są to już nie tylko komentarze pod tekstami, ale też wpisy na naszych profilach na portalach społecznościowych. Zdarza się nawoływanie do popełnienia przestępstwa. Są to na przykład wpisy, w których podane jest imię i nazwisko osoby i nawoływanie, by taką osobę znaleźć i zlikwidować. Dostajemy też określone treści na nasze prywatne skrzynki. Stąd, po rozmowach z ludźmi zajmującymi się mową nienawiści od lat, doszliśmy do wniosku, że powinniśmy się zająć atakami wymierzonymi w Ukraińców– mówi negacjonista wołyński.

Jak informuje, dzięki środkom od Sorosa powstał projekt, w ramach którego rozpoczęto monitoring internetu. Został opracowany specjalny algorytm w programie komputerowym, dzięki któremu udaje się wychwycić określone treści. Potem wolontariusze dokładnie je analizują. – Robią to pod kątem popełnienia przestępstwa. I po wyselekcjonowaniu tych najbardziej drastycznych wpisów nasz prawnik zajmuje się kierowaniem zawiadomień do prokuratury– mówi Tyma. Dodaje, że uruchomiona zostanie też specjalna strona, na której będzie można zgłaszać tego typu ksenofobiczne ataki.

Ale samo skierowanie sprawy do prokuratury w części przypadków – niewiele daje. Piotr Tyma przypomina sprawę rapera, który w swoich utworach nawołuje do nienawiści. – Używa na przykład takich określeń, że dobrzy Ukraińcy to martwi Ukraińcy. I zgłoszenie z 2015 roku nie dało żadnego rezultatu. Policja nie jest w stanie ustalić osoby w sytuacji, gdy ten muzyk występuje w określonych miejscach, udziela wywiadów, są plakaty informujące o jego koncertach. Dlatego też powstał nasz projekt, ponieważ w naszej ocenie, państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków– mówi Tyma.

W ramach projektu przewidziano nie tylko monitoring sieci, ale też monitoring spraw, które są zgłaszane do prokuratury. – Chodzi o to, by nasz prawnik na bieżąco pilnował, co się w danej sprawie dzieje, czy są zebrane dowody– wyjaśnia szef związku.

Czytaj również: Ukraina: Soros dołączy do Narodowej Rady Inwestycyjnej

kresy.pl/ tokfm.pl

25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. pro_patria
  pro_patria :

  Bezczelność motłochu w naszym kraju sięga zenitu. Nie dość, że wykorzystują każdą okazję, aby z oprawców i ich potomków zrobić męczenników oraz zdesperowanych bojowników o wolność, to jeszcze bezczelnie na każdym kroku wyniszczają Polskę i starają się zastraszyć Polaków. banderowiec tyma w tym procederze przoduje. Mają nadzieję na stopniowe ubezwłasnowolnienie narodu polskiego, zamknięcie Nam ust na bezczelność, chamstwo, wszechobecny przemyt i łamanie prawa przez dzicz. Kolejnym krokiem będzie przejmowanie urzędów i funkcji państwowych (od najniższych do najwyższych szczebli), , ostatecznym zaś całkowite podporządkowanie i unicestwienie Rzeczpospolitej i Narodu polskiego. Pewne etapy już, niestety mają miejsce dlatego mamy tak wielką poprawność polityczną i My Patrioci związane ręce. sycz, tyma, siemoniak – dlaczego ci upaińcy są tak wpływowi i co w ogóle robiuą w Naszym kraju ???

 2. marvix
  marvix :

  Widać soros dołaczył do grona obrońców morderców małych dzieci i kobiet, stanął po stronie obrońców zwyrodnialców nabijających na sztachety niemowlęta, rozpruwający kobietom brzuchy. Cwane i przebiegłe upadlińskie szmaty przesiąknięte chorym dekalogiem ukraińskich nacjonalistów. W Polsce Tyma, negocjalista upadliński powinien trafić za kratki, a tymczas to on ściga. Świat stanął na głowie.

 3. franciszekk
  franciszekk :

  Aaaa… ja jestem zadowolony z tej wieśc,i bo wkrótce wzrośnie tym samym “miłość” do NEO-banderowców w myśl zasady której głosi słynne polskie przysłowie cyt. “kij ma dwa końce”! … Przy okazji zapytuję forumowiczów – po co nam było pozwalać im na nieograniczone przyjazdy do Polski? Ich miejsce jest na Ukrainie o która tak krwawo walczyli robiąc okrutne czystki etniczne! Teraz nie chcą tam mieszkać tylko pchają się do Polski oknami i drzwiami bez końca!

 4. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Nie wiem skąd Soros wziął swoje pieniądze ale wydaje je wyjątkowo głupio. Właśnie wyrzucił w błoto kolejne! O ukraińcach wystarczy pisać i mówić prawdę. Ona stawia ich w wystarczająco niekorzystnym świetle a nikt nie może zostać ukarany za jej głoszenie. A to, że niektórzy boją się prawdy jak diabeł święconej wody nie dziwi – nawet największa kanalia nie lubi jak się ja nazywa po imieniu:)

 5. krok
  krok :

  Poczekajmy na wynik wyborów we Francji, wiele powinno się zmienić, lewactwo będzie w odwrocie. Na Niemców na mamy co liczyć, Schulz, czy Merkel, niewiele zmieni. Francja zapoczątkuje koniec socjalistycznej Europy, bynajmniej tej lewackiej. Co do mowy nienawiści, mówienie o banderze jako mordercy, UPA jako zezwierzęceniu ludzi, Prawym Sektorze jako gwałcicielach, itd, nikomu nie przyniesie zagrożenia ze strony Sorosów i innych antypolskich lewaków (hejt stop),. Mówienie prawdy o Polakach, czego doświadczyli od ukraińców, to mamy zagwarantowane w wyższych aktach prawnych, niż polskie ustawodawstwo: .art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który stanowi m.in., że każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania,. Polska ma podpisaną tą międzynarodową umowę. Są media w Polsce, które słowa: banderowiec, UPA, ludobójstwo, SS, już zaczęły traktować jako mowę nienawiści. Te media w Polsce należą, do Niemców, Szwajcarów, Amerykanów. Omijam szerokim łukiem. RMF, Interia, TVN . Stały się szujnią na Polaków, trzeba naprawdę dużo sobie przefiltrować, żeby nie wpaść w omam antypolskości.

  • gan
   gan :

   Obawiam się, że płonna jest Twoja wiara w to, że Francja może coś zmienić. Francja nie będzie w stanie zreformować samej siebie. Nie potrafi tego zrobić silniejsza od niej Wielka Brytania. A przyznam – sam obstawiałem – że “brexitu” angole użyją do zreformowania unii i przejęcia przywództwa. Tymczasem UK okazały się słabiutkie i chyba zrządzeniem losu uratował ich wybór Trumpa na prezydenta w USA.

   • krok
    krok :

    Po wygranej Marine Le Pen, Francja dokona dużego kroku do Frexitu. Francja i Anglia to jedyne w Unii mocarstwa atomowe, które są strategicznym trzonem Unii, bez tych państw dalsze istnienie Unii, będzie tylko pozoracją. Unia obecnie nie ma racji bytu, rozdawnictwo, socjale, przymusy, nakazy. Ale nie to będzie gwoździem do trumny Unii, rozbiją ją nowo przybyli muzułmanie, czyli tzw., uchodźcy.

 6. banderacwel
  banderacwel :

  A wy kurwy banderowskie jak wypowiadacie się o polakach i ruskich wy jebane szumowiny za dużo sobie zajebane padliny pozwalacie NIGDY PRAWDZIWY POLAK NIE BĘDZIE ZADAWAŁ SIĘ Z KURWAMI BANDEROWSKIMI

 7. zefir
  zefir :

  Dla banderowskiej kurwy to obrzydliwe,że w Polsce mową polską ma się posługiwać,dla niej to niemożliwe.Wypierdzielaj więc chachłacka mendo na chachłackie stepy do swych banderowskich ziomali,nikt cię do Polski nie zapraszał,nikt na siłę tutaj cię nie trzyma,nikt niczego ci nie obiecywał.Nie życzę sobie by banderowskie skurwysyny,nawet z pomocą Sorosa w Polsce się panoszyły,bezczelne monitoringi internetu metodą ukraińskiej SB-cji realizowały i na Polaków w ich własnej krainie polowały.

 8. madmike
  madmike :

  I właśnie dlatego niezbędne jest dopisanie banderyzmu i całej jego symboliki do obecnej ustawy zakazujące tego typu “treści” na terenie Rzeczypospolitej. Banderyzm trzeba postawić tam gdzie jego miejsce czyli obok nazizmu i komunizmu. Wówczas będzie podstawa prawna do ścigania wszelkich przejawów gloryfikacji ludobójczej ideologii.
  Ukry są istotnie bezczelne, zwłaszcza na terenie Lubelszczyzny, gdzie ludzie pamiętają, że bandziory jeszcze po wojnie dokonywały masakr polskiej ludności a dziś śmią twierdzić, że oni z komuną walczyli. Doniesienia tymy jednak są w pewnym stopniu pocieszające, oznacza to, iż mimo całego urabiania ludzie nie dali sobie wmówić rzekomej “przyjaźni” ukraińców i widzą co się dzieje i nie ma ich zgody na gloryfikacje ludobójców w Polsce.

 9. azar
  azar :

  Śmiejemy się z tej głupoty zachodniej względem muzułmanów, których na potęgę ściagają, oni mogą robic tam co chcą i złego słowa na nich nawet powiedzieć nie można a co u nas sie obecnie dzieje? TO samo. Tylko tam muslimy niszczą zachód a u nas ukry Polskę. Winni są politycy, którzy są ślepi na te zjawiska. Czy czasem wszyscy nie są sterowani przez Sorosa? W Polsce nie dajemy sie islamizować to tzreba za to ukranizować i przez to mieszać i tworzyć słynne multi-kulti choć z ukrami…. Następna wiadomość usłyszana włąśnie z TV – Jarus Kaczyński zadecydował iż trzeba zwiększyyć nakłądy na wojsko z obecnych 2% PKB (było 1,7) zwiększyć na 3% bo czubek Antoni musi szykować się do wojny z Putinem. Nie ważne, ze drobni Polscy przedsiębiorcy maja już dość fiskalizmu i tyrania na tych darmozjadów, coraz częściej przenoszą siedzibę np do Czech bo jest prościej z przepisami, żaden urzędnik się nie czepia i tyle haraczu sie nie płaci. Róbcie tak dalej PiSiory a przerżniecie następne wybory.

 10. gan
  gan :

  Taka akcja budzi mój wielki uśmiech. Przede wszystkim mam nadzieję, że nasi politycy podtrzymają mocny język polityki, mówiący o tym, że “do Europy Ukraina z banderą nie wejdzie”. A tezę podaną w artykule można bardzo prosto udowodnić. Za pomoc Polakom w czasie rzezi wołyńskiej groziła kara śmierci. Ci, którzy zdecydowali się pomóc byli mordowani razem z Polakami. Czy w tej sytuacji mogę powiedzieć, że dobrzy Ukraińcy są martwi?

 11. cedrus
  cedrus :

  W telewizji już mamy reklamy po ukraińsku, widziałem ogłoszenie w McDonaldzie po ukraińsku. Ostatnio byłem w KFC i obsługiwały mnie ukrainki. To już się dzieje, za kilka lat zarządają swoich praw, szkół oraz radnych.

 12. wolodyjowski
  wolodyjowski :

  W stosunku do banderowców wystarczy mówić prawdę, bez nienawiści. Prawda jest porażająca i nie dająca im prawa do koegzystencji, tak samo jak nie mogą z nami koegzystować piewcy SS i Hitlera. Banderyzm i hitleryzm to ta sama szowinistyczna ludobójcza ideologia.

 13. roman1
  roman1 :

  Kiedyś Europa powinna zatrzymać Hitlera, a tego nie zrobiła. Dzisiaj należy zatrzymać gloryfikatorów banderowskich oprawców, a znaczna część Europy i tzw. wolnego świata ich popiera. Hańba