Zawody husarskie, łucznicze, pokazy, rekonstrukcja historyczna szarży husarskiej ku pamięci Bitwy pod Hodowem z 1694 r. nazywanej Sarmackimi Termopilami – to najważniejsze elementy XII Dnia Tradycji Rzeczypospolitej. Imprezy, która w najbliższą sobotę i niedzielę (3-4 września br.) odbywać się będzie na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku.

W sobotę 3 września od godziny 15:00 zaplanowane jest widowisko kulturalno-edukacyjne dla dzieci i dorosłych, natomiast od 16:30 Turniej Husarski im. Mikołaja Branickiego, a po 18:00 pokaz szarży husarskiej.

XII Dzień Tradycji Rzeczpospolitej to wydarzenie o wymiarze edukacyjnym i sportowym, odwołujące się do symboliki narodowej, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny województwa podlaskiego. To bez wątpienia wyjątkowa okazja do zaprezentowania publiczności najpiękniejszych kart polskiej historii.

Już w najbliższy weekend tj. 3 i 4 września br. zapraszamy na lekcje żywej historii do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Podczas widowiska kulturalno-edukacyjnego będzie można zobaczyć pokazy musztry piechoty z użyciem armat i muszkietów, jeździecki Pocztu Dam Husarskich, sokolników, lekkiej jazdy tatarskiej, tańca staropolskiego. Odbędzie się także część aktywizująca dzieci i młodzież pod nazwą „Sarmatiadka”, a w niej takie atrakcje jak m.in.: warsztaty i pokaz walki polską szablą (mistrz Filip Łakomy), jak husarz-przejażdżka na koniach husarskich; zdjęcie z husarzami i ich uzbrojeniem oraz wiele innych.

Po tej części nastąpi IV Ogólnopolski Podlaski Turniej Husarski im. Stefana Mikołaja Branickiego. Później rekonstruktorzy postarają się przybliżyć widzom wygląd szarży husarskiej i manewry kawalerii nawiązując do Bitwy pod Hodowem z 1694 roku, nazywanej Polskimi Termopilami. Podczas tego starcia, siły Rzeczypospolitej złożone z około 300 pancernych i 100 husarzy, przez kilka godzin odpierały ataki kilkudziesięciu tysięcy Tatarów. Wydarzeniem towarzyszącym imprezy będą zawody łucznictwa konnego pt. „V Podlaskie Klimaty”.

Lokalni pasjonaci historii reprezentujący Podlaską Chorągiew Husarską oraz podlaskich łuczników konnych w barwny i ciekawy sposób przedstawią wydarzenia z historii Polski, kunszt władania bronią, jazdy konnej Pocztu Dam Husarskich, pokaz musztry polskiej piechoty oraz pokaz sprawności łuczników konnych.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Obowiązek Polski we współpracy z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oraz AMM Archery. Partnerami przedsięwzięcia są Lasy Państwowe oraz Lotto, a sponsorem Enea. Darczyńcą IV Ogólnopolski Podlaski Turniej Husarski im. Stefana Mikołaja Branickiego jest Fundacja Orlen. Patronatem Honorowym objęli wydarzenie: Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski oraz Burmistrz Wasilkowa.

Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/1131357544255452/

FOP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz