100-lecie “polskiej katedry” w Moskwie

Katolicy w Moskwie uroczyście obchodzą setną rocznicę konsekracji katedry pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Z tej okazji w świątyni odprawiane są uroczyste nabożeństwa z udziałem biskupów i księży, którzy w ostatnim 20-leciu pełnili w rosyjskiej stolicy posługę duszpasterską.

Katedra została wybudowana w 1911 roku z inicjatywy i ze składek 30 tysięcznej wspólnoty polskiej w Moskwie. Władze sowieckie zamknęły świątynię dopiero w 1937 roku i rok później przekazały budynek administracji rosyjskiej stolicy.

Dzięki staraniom papieża Jana Pawła II i Polaków mieszkających w Rosji w kwietniu 1990 roku rozpoczęto negocjacje o odzyskanie świątyni. Pierwszą mszę świętą na schodach zrujnowanej katedry odprawił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Tadeusz Pikus. „Nigdy nie zapomnę tego wydarzenia z 8 grudnia 1990 roku” – wspomina.

Świątynia została zwrócona wiernym dopiero w 1996 roku. 3 lata później katedra została ponownie poświęcona i od tej pory regularnie odprawiane są w niej nabożeństwa w językach: polskim, rosyjskim, hiszpańskim, angielskim, francuskim, niemieckim, koreańskim, ormiańskim i po łacinie.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply