Z okazji Narodowego Święta Niepodległości IPN opublikował w Internecie animowany spot „Wywalczona. Niepodległa. Polska”.

Punktem wyjścia animacji jest ekran smartfona z mapą, na której widać zaznaczoną Polskę. Ta jednak dynamicznie zmienia się, cofając się o ponad 100 lat wstecz. Do czasu, gdy Polski na mapie nie było.

– Miejsce na mapie mówi: jesteśmy. Jednak 100 lat temu nas na niej nie było – mówi narrator.

– I wojna światowa wyczerpała zaborców, pojawiła się szansa na wolną Polskę – kontynuuje w tle sekwencji przedstawiających I WŚ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Skąd wzięliśmy się znów na mapie? Z wizji i z marzeń. Z ognia i walki. Z krwi i poświęcenia. Nie było jej, a jest. Polska – wskazuje narrator. W tle widzimy m.in. postać Józefa Piłsudskiego z szablą na koniu (tu narrator mówi słowa: „Z wizji i marzeń”). Pod koniec pokazano, jak z krwi poległego polskiego żołnierza powstaje na mapie II Rzeczpospolita.

Film jest zapowiedzą akcji społecznej #MOJANIEPODLEGŁA. Jak wskazuje sam IPN, celem tej akcji jest zachęcenie Polaków do wyrażenia za pomocą mediów społecznościowych współczesnego rozumienia i postrzegania pojęcia #MOJANIEPODLEGŁA.

Zobacz także: Efektowny film edukacyjny IPN „Niezwyciężeni” [+VIDEO]

IPN / Kresy.pl

 

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz