Zatrzymano kolejne 11 osób w ramach śledztwa dotyczącego wyłudzenia VAT na blisko 1,5 mld złotych – poinformowało CBŚP w poniedziałek.

Sprawa prowadzona jest od blisko 3 lat. Chodzi o zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT, poprzez m.in. wystawianie nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT, a także praniem pieniędzy pochodzących z tego procederu. Podczas ostatnich działań, wymierzonych w tę grupę funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) oraz zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 11 osób i przeszukali siedziby spółek, biur rachunkowych i mieszkań prywatnych, zabezpieczając przy tym m.in. dokumentację, nośniki danych informatycznych i telefony komórkowe.

„Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw skarbowych czy popełnianie tzw. przestępstw fakturowych. Jednemu z zatrzymanych prokurator przedstawił zarzuty dotyczące utrudniania postępowania w sprawie wielomilionowych wyłudzeń podatkowych oraz pomoc w uzyskiwaniu przez inną osobę fikcyjnych faktur VAT” – podkreślono w poniedziałkowym komunikacie CBŚP.

To kolejne zatrzymania w ramach śledztwa prowadzonego wobec czterech zorganizowanych grup przestępczych o charakterze międzynarodowym, których członkowie popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz prania pieniędzy.

Zobacz także: Wielomilionowe wyłudzenia VAT. Grupa przestępcza rozbita przez ABW

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości blisko 1,5 miliarda zł, zaś w działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych.

Łącznie w sprawie o charakterze międzynarodowym występuje 246 podejrzanych, pomimo to śledztwo wciąż jest rozwojowe. Straty Skarbu Państwa oszacowano na kwotę ponad 50 mln zł – podkreśla CBŚP.

Zobacz także: Służby rozbiły grupę przestępczą, która naraziła Skarb Państwa na stratę ok. 1,5 mld zł

cbsp.policja.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz