Podczas audycji radiowej dr Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej UW publicznie nazwał ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego „agentem wpływu”, inspirowanym, czy wręcz opłacanym przez Kreml.

W poniedziałek późnym popołudniem związany ze Studium Europy Wschodniej UW dr Kazimierz Wóycicki był gościem Programu 3 Polskiego Radia. Podczas rozmowy w audycji „Puls Trójki”, Wóycicki został zapytany, w jakich obszarach współpracy polsko-ukraińskiej działania mogłyby zostać zintensyfikowane. Stwierdził, że konieczne jest „przezwyciężenie sytuacji w Internecie, gdzie propagandowy antyukraiński hejt, wyraźnie inspirowany czy wręcz opłacany przez Kreml, jest bardzo wyraźnie widoczny.

Zapytany przez dziennikarza prowadzącego audycję, Damiana Kwieka, o jakim Internecie mowa stwierdził, że o „polskim Internecie”.I kontynuował: o takich agentach wpływu jak Isakowicz-Zalewski [cyt. oryg. – Kresy.pl] i podobne tego typu, pełne nienawiści osoby”.Prowadzący zwrócił uwagę, że ze względu na nieobecność ks. Isakowicza-Zaleskiego należy powstrzymać się od ataków personalnych. Wóycicki przyznał, że dziennikarz próbuje łagodzić atmosferę, „ale pewne rzeczy trzeba mówić otwarcie”.Skrytykował również „koncentrowanie się na Wołyniu”przy podnoszeniu kwestii polsko-ukraińskich relacji historycznych. Pochwalił zarazem wypowiedzi ministra Witolda Waszczykowskiego nt. Ukrainy i prowadzoną przez niego i PiS politykę względem Kijowa.

„Wypowiedź Kazimierza Wóycickiego uważam za obrzydliwe oszczerstwo”– stwierdził ks. Isakowicz-Zaleski w komentarzu dla Kresów.pl.

„Publiczne obrzucanie błotem, na dodatek w mediach publicznych, to niestety typowe zachowanie dla tych polityków i publicystów, którzy upominanie się o prawdę o ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA traktują w sposób obsesyjny jako działalność „agentów Putina”” –uważa duchowny. „W podobny sposób komunistycznej władze PRL oskarżały Rodziny Katyńskie, które także upominały się o prawdę, nazywając ich „agentami imperialistów zachodnich””– dodał.

Słowa dr Wóycickiego, związanego ze Studium Europy Wschodniej UW, wzbudziły zdecydowany sprzeciw m.in. znanego polskiego astrofizyka, prof. Marka Sarny z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Napisał w tej sprawie do rektora UW, prof. Marcina Pałysa.

„Stanowczo protestuję przeciwko publicznemu spotwarzaniu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, wielce zasłużonego dla Rzeczypospolitej Polskiej, przez pracownika Studium Europy Wschodniej UW dr Kazimierza Wóycickiego”– czytamy w liście prof. Sarny do rektora UW w sprawie wydarzenia, które nazywa „skandalicznym”.

„Proszę potraktować mój e-mail jako protest profesora i absolwenta Uniwersytetu. Nie mogę znieść myśli, że na uczelni, której dyplomy tak sobie cenię, pracuje i wykłada osoba, która zapomniała treść i sens przysięgi doktorskiej”– zaznaczył prof. Sarna.

Portal Kresy.pl zwrócił się w tej sprawie do dyrektora SEW UW, dr. Jana Malickiego, z prośbą o komentarz. Ten jednak odmówił rozmowy. Jak poinformował nas sekretariat Studium, dyrektor nie komentuje prywatnych wypowiedzi pracowników.

W ubiegłym roku zwróciliśmy się do dra Malickiego w sprawie innych publicznych wypowiedzi dr Wóycickiego. Podczas rozmowy zdecydowanie odmówił on komentarza, podkreślając, że wyrażają one prywatne opinie jego podwładnego.

PRZECZYTAJ: Co komu wolno na Facebooku?

Kazimierz Wóycicki już wcześniej publicznie atakował ks. Isakowicza-Zaleskiego. W grudniu 2014 roku we wpisie na Facebooku odmówił mu miana kapłana, imputując mu zarazem członkostwo w„proputinowskiej parti w Polsce”.Była to reakcja wyładowcy UW na wezwania duchownego do protestów przeciwko wizycie ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki w Polsce.

Wcześniej Kazimierz Wóycicki bronił ukraińskich studentów, którzy sfotografowali się w Przemyślu z flagą OUN-UPA. Postulował też, by Roman Szuchewycz – współodpowiedzialny za ludobójstwo na Kresach dokonane przez OUN-UPA – został bohaterem także dla Polaków. Z kolei niespełna dwa tygonie temu publicznie stwierdził, że postawy antyimigracyjne w Polsce leżą w interesie rosyjskim. „Ci, którzy w Polsce gadają antyislamsko, gadają na rzecz Moskwy. Trzeba to jasno powiedzieć” –stwierdził wykładowca SEW. Opowiedział się również za przyjmowaniem migrantów ze względów demograficznych. Jego wypowiedź ostro skomentował Rafał Ziemkiewicz. „Stary a głupi”– skwitował publicysta na Twitterze.

Audycję można posłuchać TUTAJ. Fragment rozmowy z przytoczonymi wypowiedziami dr Wóycickiego: 0:50 – 2:15.

Kresy.pl

43 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Ten człowiek finansowany jest przez niemieckie fundacje, postawienie go przed sądem za pomówienie Issakowicza i po wyroku wywalenie na zbity pysk z UW to całkiem sensowna sprawa.
  Jego wypowiedź jest prowokacją mającą wplątać PIS w sprawę. Wywalenie z Polski niemieckich fundacji przy partyjnych to najlepsza odpowiedź.

  tagore

  • zefir
   zefir :

   Unikałem wypowiidzi w obawie przed jednoznaczną tendencyjnością.Przyznaję,że dla mnie kutas Wójcicki to marna antypolsks swołócz.Ten antypolski posrańczy debil chowa się cały czas na płatnym antypolskim p[osterunku.Tej Wójcickiekj,antypolsksa świnia nie ma nic wspólnego z polskim patriotyzmem.Antypolska męda Wójcicki to idealny cel dla polskich patriotów.

 2. jaroslaus
  jaroslaus :

  „Kazimierz Wóycicki” to warszawski ŻYD. On był też dyrektorem oddziału IPN w Szczecinie – pytanie – ile spraw przeciw chachłatym rezunom z UPA zostało przez niego upierdolonych przy takich poglądach jak ten, by Szuchewycz był polskim bohaterem? Byłoby najlepiej by miał na czole wypaloną gwiazdę dawida – wtedy jego wypowiedzi nie byłyby dla Polaków tak szokujące, bo przy tym oczywiście zmienionym imieniu i nazwisku na pewno wielu ogłupił.

 3. sylwia
  sylwia :

  Niech ukraińscy agenci OUN tacy jak parszywa morda Wóycicki obszczekują polskich patriotów ile chcą a nam to i nic innego nie przeszkodzi w podtrzymywaniu pamiȩci o setkach tysiȩcy polskich rodzin nieludzko, okrutnie, sadystycznie i barbarzyńsko zakatowanych przez zach. Ukraińców. Ten lud wampirów co sto lat urządza krwawe igrzyska: ludobójstwo Polaków. W 1768 była to rebelia hajdamacka – 200 000 bestialsko zamordowanych Polaków. W 1846 były to rzezie Szeli. W 1941 – 1946 było to ukraińskie ludobójstwo na Polakach: około 400 000 zakatowanych ofiar polskich ( “Gorzka Prawda, Zbrodniczość OUN-UPA, Spowiedź Ukraińca”, Toronto, Warszawa, Kijów 1995. str. 279 ). http://politikus.ru/articles/32910-sklonnost-k-sadizmu-istoricheskaya-tradiciya-ukrainskih-nacionalistov.html Napadając na ks. Isakowicza-Zaleskiego, krzywy niegolony pysk Wóycicki staje po stronie krwawych katów polskich dzieci, którym Ukraińcy wypruwali jelita i wrzucali do studni. Jakie jest prawdziwe nazwisko tego nieogolonego, bandyckiego, bulwiastego pyska zboczeńcy?

  https://www.youtube.com/watch?v=cxtxB3wJhmw
  https://www.youtube.com/watch? v=AwxLIW81rRY
  https://www.youtube.com/watch?v=osOtqU2Rch8

  https://www.youtube.com/watch?v=FeiiFpYXXiE

 4. mariusz67
  mariusz67 :

  Napiszę krótko: kolejna parszywa, obraźliwa i kłamliwa wypowiedź Wóycickiego.
  Skandalem jest też to, że dostaje czas antenowy w mediach publicznych na głoszenie swoich herezji.
  Protestuję, bo szanujące się państwo nie powinno z pieniędzy publicznych finansować takiego nikczemnika. Niech go opłacają ukraińscy oligarchowie.

 5. krok
  krok :

  Nie ma się co podniecać, w każdym stadzie zajdzie się jakaś tzw. czarna owca. Ten przypadek tylko to potwierdza. Brawo ks. Isakowicz, który niezłomnie walczy o prawdę w sprawie ludobójstwa na Wołyniu. Nazywanie go agentem kremlowskim przez „profesora” to nie pierwszy policzek, który na pewno ksiądz jeszcze dostanie. Profesora można mieć w tytule, ale uczciwym człowiekiem nie koniecznie.

 6. kp
  kp :

  O osobie ks. Issakowicza-Zalewskiego świadczy jego chlubny życiorys! Natomiast pan Wójcicki to sam jest niezły agent. Nie wiadomo, czyj i jaki, choć sądząć po wypowiedziach usprawiedliwiających nazistów-morderców Polaków z UPA raczej nie służy on polskim interesom. Czyżby to tel. Republika zapraszała takie „autorytety”? To takie jakby metody z GW?

 7. antymajdan
  antymajdan :

  Co do tej mendy Wóycickiego nie miałem złudzeń. Nie rozumiem tylko bezczelności dyr. studium UW Malickiego mówiącego, że to tylko prywatne wypowiedzi jego pracownika. Jeśli ta menda jest zapraszana jeszcze gdziekolwiek, to tylko jako pracownik „naukowy” SEW UW czyli tzw. „ekspert”, a nie jako osoba prywatna. On po prostu reprezentował Uniwersytet Warszawski, nawet jeśli nikt go tam nie delegował. I jak to się ma do zawieszenia profesora Bogusława Pazia z UWr sprzed roku, kiedy użył on określenia „ścierwo banderowskie”? Zrobił to nie w radiu jako ekspert tylko rzeczywiście na prywatnym koncie FB.

 8. leszek1
  leszek1 :

  Wraca stara spiewka, – kto nie kocha ukrainskich bohaterow narodowych jak Bandera czy Szuchewycz, automatycznie staje sie „ruskim agentem”. Kto pamieta co robilo OUN – UPA, ten automatycznie staje sie „ruskim agentem”, a do tego czlowiekiem zawistnym, bo zazdrosci rycerskiej chwaly dzielnym molojcom spod znaku tryzuba. Ciekawe, czy pan profesor juz uczy swoich niektorych studentpw, ze nalezy „rezat Lachiw” czy jeszcze troche z tym poczeka ?

 9. husarz
  husarz :

  W tej rozmowie padły jeszcze inne obraźliwe i złowrogo brzmiące dla nas zdania m.innymi o tym że powinniśmy przestać traktować Ukrainę z pobłażaniem jak młodszego braciszka zwłaszcza w Polsce powinniśmy się tego uczyć bo Ukraina ma większe znaczenie niż Polska i to my się mamy od nich uczyć a nie oni od nas. proponuję Kresy.pl rozszerzyć komentarz na ten temat.

 10. jaremaw
  jaremaw :

  Po takiej wypowiedzi tego ” osobnika ” widzę przynajmniej jeden pozytyw, a mianowicie to że nas trzeźwo myślących nie jest tak mało i że jest spora grupa ludzi na której myślenie nie jest w stanie wpłynąć żadna obca propaganda.Po drugie to to że z księdzem Issakowiczem-Zalewskim mało kto mógłby się równać na honor i patriotyzm .

 11. baciar
  baciar :

  Jego Magnificencja

  prof. dr hab. Marcin Pałys

  Rektor Uniwersytetu Warszawskiego

  Krakowskie Przedmieście 26/28

  00-927 Warszawa to jest adres bezposrednio do rektora niech każdy napisze że protestuje przeciwko antypolskim wystąpieniom kanali wóycickiego oczywiście bez kanali to może dziada wywala na zbity pysk niech swoje mądrości wygłasza na upadlinie

 12. gotan
  gotan :

  Kolejny banderowiec dołączył do grupy Waszczykowski-Wujec-Nowak-Gosiewska-Żurawski vel…coś tam-Kowal-Tokarczuk,itd.itd….Teraz widać jak na patelni jacy to uczeni w piśmie i mowie polskiej „gadają” po polsku i plują na Naród Polski.Wystarczy popatrzeć na facjatę tego Wóycickiego aby zobaczyć upowskiego ryzuna…Odczep się matole upowski od ks.Isakowicza-Zaleskiego….przestań pomawiać.Zajmij sie swoim pobratymcem Stepanem Banderą,Szuchowyczem ,Doncem innymi mordercami z pod znaku tryzuba…Tu możesz czuć się mocny ! Szkaradna mordo i kanalio! Wynocha z Polski do swoich braci z „prawego sektora” tam twoje miejsce, azjatycki śmieciu!

 13. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  U mnie w przedszkolu zwykło się mawiać: „kto się przezywa, ten tak samo się nazywa”. Tacy banderowscy agenci jak ten osobnik mogą działać tak jawnie i bezczelnie tylko dlatego, że są tolerowani lub nawet mają poparcie przedstawicieli najwyższych szczebli polskiej administracji. Przy czym wielu z nich różni od niego jedynie to, że z racji swojej pozycji nie mogą działać tak ostentacyjnie. Warto też zauważyć kolejny głos, po Romaszewskiej-Guzy, za cenzurowaniem prawdy o Ukrainie w internecie. Co w sumie jest zjawiskiem pozytywnym, świadczącym o tym, że banderowcy się nas boją:)

  • pirus
   pirus :

   Ma Pan rację. Wszyscy wiemy ze obecne „odrodzenie” banderowskie, swobodę prawy sektor itd. finansują głównie ruskie. Mają okazję aby walić w Ukraine i kazdą niesłużalczą im tamtejszą władzę jak w bęben. To wypróbowany wariant z czasów koliszczyzny. Mają to na kremlu przetrenowane. Wójcicki to taki sam rusko – pruski sługus.

 14. kajetan40
  kajetan40 :

  Wasz porąbany na umyśle bandera czy wiesz kim był no? wóycicki Ojciec bandery, wiecznie pijany, nie zajmował się jego wychowaniem a matka rzadko bywała w domu ponieważ stale obsługiwała klientów! młody bandera bardzo lubił łapać młodszych uczniów i, brutalnie ich pobiwszy, zmuszać ich do lizania swoich genitaliów. Według świadectwa jego kolegi Mykoły Zyrianko: „Bandera był bardzo okrutny i niesprawiedliwy dla tych, którzy byli słabsi od niego a jednocześnie płaszczył się przed silniejszymi.Wiem także o tym, że jedno z pobitych i zhańbionych przez niego dzieci, złapało Stepana i pobiwszy go, dokonało na nim aktu sodomii Być może właśnie to miało znaczący wpływ na życie bandery. Po zgwałceniu jego równowaga psychiczna została zaburzona. Mógł godzinami stać na mrozie i mamrotać bezsensowne modlitwy Po akcie homoseksualnym Stepan zaczął obawiać się dotykania słabszych dzieci i całą swoją złość wyładowywał na zwierzętach. Przyszły „bohater narodowy” bardzo lubił łapać kocięta i jędną ręką je dusić. Szczególną przyjemność sprawiało mu duszenie schwytanego kociaka do tej pory aż z biednego zwierzęcia nie wyszły jelita Zresztą fakt, że Bandera był sodomitą, nie było żadną tajemnicą dla jego towarzyszy broni. Nie na darmo jego partyjne przezwisko brzmiało „baba”. Pod koniec swojego życia Bandera uzasadnił swoją sodomię „na bazie teoretycznej” a nawet zadeklarował ją jako obowiązek „swidomych” Ukraińców: „…ale ukraińska rewolucja będzie różniła się od wszystkich innych rewolucji ścisłymi związkami męskimi. I nie mówię tutaj o przyjaźni! Aby zrzucić z siebie okupację Moskali to ukraińscy mężczyźni muszą poznawać jeden drugiego. To jest droga do wolności, droga do niezależności. I wierzę, że kiedyś taki dzień nastąpi” (Stepan Bandera – „Ukraiński naród i rewolucja”, 1950 rok).

 15. perun
  perun :

  Wyjątkowo podła kreatura odlana z tej samej formy co Żurawski vel Grajewski. I takie typy spod ciemnej gwiazdy zajmują eksponowane stanowiska w polskiej polityce i nauce. To tylko świadczy o tym, że Polacy nie mają już własnego państwa. Zostało ono zawłaszczone przez wrogów polskości. Niestety rację miał jeden z aparatczyków poprzedniej ekipy rządzącej mówiąc, że państwo polskie istnieje tylko teoretycznie.

 16. patriota
  patriota :

  banderowski pomiot wóycicki powinien odpowiedzieć za szykanowanie ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego. Ksiądz jest jednym z największych polskich patriotów naszych czasów, przez długie lata sam z grupką osób walczyło prawdę i szacunek dla pomordowanych przez dzicz upaińską. CZEŚĆ I CHWAŁA KS. ISAKOWICZ-ZALESKIEMU !!!

  • kojoto
   kojoto :

   To nie tak, że była cisza. Na tym portalu i w kilku innych miejscach o tym się mówiło, nawet o TV zachaczyło kilka razy. To dzięki uporowi środowisk Kresowych jest o tym coraz głośniej. Dla mnie zawsze najbardziej wstrząsające sa wspomnienia światków. Z pierwszymi zetknąłem się już bez mała 6/7 lat temu.

  • antymajdan
   antymajdan :

   A co, teraz się tak głośno zrobiło o Wołyniu? W mediach tzw. „gównego nurtu” mówią o tym najczęściej w kontekście „ruskiej propagandy”, tak jakby tysiące polskich ofiar zbrodniarzy ukraińskich same na to nie zasługiwały. Jeśli teraz się ktoś wypowie oficjalnie, to najczęściej tylko dzięki obecności w Sejmie niektórych posłów od Kukiza, narodowców, lub nielicznych z PIS-u. Wiem, że dla niektórych filobanderowców to i tak „za głośno”. Miarą zakłamania i antypolskiej propagandy jest też zdziwienie młodych ludzi, kiedy dowiadują się dopiero teraz o Wołyniu.

 17. markopolo1000
  markopolo1000 :

  Widać, że to ukrainiec! Draństwo trzeba tępić! Tacy jak on nie mają prawa pluć w twarz rodzinom Polaków pomordowanych bestialsko przez ukraińskich banderowców. To skandal. Myślałem ,że po zmianie rządu kłamstwa historyczne będą niemożliwe a jednak bieżąca polityka decyduje. Prawda i tak kiedyś zwycięży!!!!!! Jako historyk protestuję przeciwko kłamstwom tego kogoś!!!