Z danych Eurostatu wynika, że wydatki na ochronę zdrowia w Polsce w stosunku do PKB zmalały w 2020 roku i były najniższe w całej Unii Europejskiej. W pozostałych krajach członkowskich zanotowano wzrost środków przeznaczanych na ochronę zdrowia w relacji do PKB. Polskie Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w odpowiedzi własne wyliczenia, wedle których wydatki na służbę zdrowia wzrosły.

Z danych udostępnionych przez Eurostat wynika, że Polska przeznaczyła najmniej środków (4,8 proc. PKB) na służbę zdrowia w 2020 roku spośród wszystkich krajów UE.

Jedynie w Polsce w 2020 roku nakłady na służbę zdrowia w relacji do PKB były niższe niż w 2019 roku (-0,3 p.p.). Mimo, że środki przeznaczane na służbę zdrowia wzrosły w całej Unii Europejskiej, na ostateczny ujemny wynik Polski mogło mieć wpływ nominalne zmniejszenie PKB w wyniku pandemii Covid-19.

CZYTAJ TAKŻE: Przedstawiciele niemieckich szpitali rekrutowali w czasie protestu medyków

Na służbę zdrowia w relacji do PKB w 2020 roku najwięcej przekazali Niemcy – w sumie 11,2 proc. PKB. Dwucyfrowy wskaźnik osiągnęła również Francja (10 proc. PKB). Na trzecim miejscu znalazła się Belgia (8,8 proc.).

Najniższe nakłady na służbę zdrowia (w relacji do PKB) zanotowano w krajach bałtyckich. Poza Polską na końcu raportu znalazły się: Estonia (5,1 proc. PKB), Litwa oraz Łotwa (5,2 proc. PKB w obu przypadkach).

CZYTAJ TAKŻE: Business Insider: w 2020 roku umarło w Polsce o 16,5 proc. więcej osób niż rok wcześniej. Powód – brak opieki w czasie pandemii

Polskie Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w odpowiedzi własne wyliczenia, wedle których wydatki na służbę zdrowia w stosunku do PKB wzrosły. Zapowiedziano publikację szerszego komentarza do danych Eurostatu przedstawimy po dokładnej analizie metodologii (oraz jej zmiany na przestrzeni lat), przyjętej przez Europejski Urząd Statystyczny.

Kresy.pl / bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply