Po raz pierwszym szefowie struktur wojewódzkich i powiatowych Platformy Obywatelskiej zostali wybrani w głosowaniu wszystkich członków partii.

Według gazety „Rzeczpospolita” relacjonującej sobotnie wybory w PO, frekwencja była wysoka. W poszczególnych województwach głosowało 68%-89% członków partii. Łącznie było to około 20 tys. głosujących. Działacze oddawali głosy w lokalach partyjnych w godzinach 10-18.

W niektórych województwach taki system przewodniczących struktur doprowadził do zmian na tym stanowisku. W Łodzi prezydent tego miasta, Hanna Zdanowska zdecydowanie zwyciężyła z wpływowym niegdyś, byłym ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem. Zdanowską oficjalnie poparł Grzegorz Schetyna. W województwie świętokrzyskim Artur Gierada pokonał eurodeputowanego Pawła Zalewskiego. Z kolei prezydent Lubina Krzysztof Żuk przejął władzę nad strukturami PO w swoim województwie. Nowym liderem będzie także Aleksander Miszalski, który był jedynym kandydatem na szefa struktur partii w Małopolsce.

W pozostałych województwach okręgami kierować będą dotychczasowi przewodniczący: Rafał Grupiński (Wielkopolska), Sławomir Neumann (Pomorze), Andrzej Halicki (Mazowsze), Andrzej Buła (Opolskie), Jacek Protas (Warmińsko-Mazurskie), Stanisław Gawłowski (Pomorze Zachodnie), Robert Tyszkiewicz (Podlasie), Tomasz Lenz (Kujawsko-Pomorskie). Na Dolnym Śląsku, ziemi lubuskiej i Podkarpaciu do władzy wrócili dawni liderzy, odpowiednio Jarosław Duda, Waldemar Sługocki, Zdzisław Gawlik. Zarządy w tych regionach zostały rozwiązane po objęciu władzy w partii przez Grzegorza Schetynę. Podobnie było w województwie świętokrzyskim, gdzie komisarzem był Zalewski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Ostatnim etapem zmian wewnątrz partii będzie posiedzenie Rady Krajowej, podczas którego Platforma wybierze m.in. dodatkowych dziesięciu członków zarządu i czterech wiceprzewodniczących” – pisze „Rzeczpospolita”, podkreślając, że choć we władzach partii doszło i dojdzie do zmian personalnych (w zarządzie nie będzie miejsca dla Hanny Gronkiewicz-Waltz) to nie oznacza to zmiany układu sił i osłabienia pozycji Schetyny.

Czytaj także: Trzaskowski nowym kandydatem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy

rp.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz