Po raz pierwszym szefowie struktur wojewódzkich i powiatowych Platformy Obywatelskiej zostali wybrani w głosowaniu wszystkich członków partii.

Według gazety “Rzeczpospolita” relacjonującej sobotnie wybory w PO, frekwencja była wysoka. W poszczególnych województwach głosowało 68%-89% członków partii. Łącznie było to około 20 tys. głosujących. Działacze oddawali głosy w lokalach partyjnych w godzinach 10-18.

W niektórych województwach taki system przewodniczących struktur doprowadził do zmian na tym stanowisku. W Łodzi prezydent tego miasta, Hanna Zdanowska zdecydowanie zwyciężyła z wpływowym niegdyś, byłym ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem. Zdanowską oficjalnie poparł Grzegorz Schetyna. W województwie świętokrzyskim Artur Gierada pokonał eurodeputowanego Pawła Zalewskiego. Z kolei prezydent Lubina Krzysztof Żuk przejął władzę nad strukturami PO w swoim województwie. Nowym liderem będzie także Aleksander Miszalski, który był jedynym kandydatem na szefa struktur partii w Małopolsce.

W pozostałych województwach okręgami kierować będą dotychczasowi przewodniczący: Rafał Grupiński (Wielkopolska), Sławomir Neumann (Pomorze), Andrzej Halicki (Mazowsze), Andrzej Buła (Opolskie), Jacek Protas (Warmińsko-Mazurskie), Stanisław Gawłowski (Pomorze Zachodnie), Robert Tyszkiewicz (Podlasie), Tomasz Lenz (Kujawsko-Pomorskie). Na Dolnym Śląsku, ziemi lubuskiej i Podkarpaciu do władzy wrócili dawni liderzy, odpowiednio Jarosław Duda, Waldemar Sługocki, Zdzisław Gawlik. Zarządy w tych regionach zostały rozwiązane po objęciu władzy w partii przez Grzegorza Schetynę. Podobnie było w województwie świętokrzyskim, gdzie komisarzem był Zalewski.

“Ostatnim etapem zmian wewnątrz partii będzie posiedzenie Rady Krajowej, podczas którego Platforma wybierze m.in. dodatkowych dziesięciu członków zarządu i czterech wiceprzewodniczących” – pisze “Rzeczpospolita”, podkreślając, że choć we władzach partii doszło i dojdzie do zmian personalnych (w zarządzie nie będzie miejsca dla Hanny Gronkiewicz-Waltz) to nie oznacza to zmiany układu sił i osłabienia pozycji Schetyny.

Czytaj także: Trzaskowski nowym kandydatem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply