Badania sondażowe IBRiS pokazują, że wyborcy PO i Nowoczesnej chcieliby zjednoczenia obu partii. Jednak w takim przypadku chcą nowej partii z nową nazwą.

Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, większość wyborców Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej popiera pomysł zjednoczenia obu partii. Takiego zdania jest 72 proc. wyborców PO oraz 65 proc. wyborców Nowoczesnej.

Zwolennicy takiego rozwiązania nie chcą jednak, by zjednoczenie nastąpiło pod szyldem jednej z partii. Ich zdaniem, nowe, połączone ugrupowanie powinno przyjąć wówczas inną nazwę. Uważa tak 71 proc. wyborów PO i aż 86 proc. wyborców Nowoczesnej.

Ankietowanym zadano też pytanie, czy widzą szanse na powstanie nowego ugrupowania na lewicy. Taki wariant popiera połowa wyborców SLD i Razem (po 50 proc.). Ich zdaniem, nowa partia powinna być budowana pod przewodnictwem Barbary Nowackiej.

Komentując te wyniki dla „Rz” sondażu politolog Rafał Chwedoruk powiedział, że „Dyskusje o zjednoczeniu są najchętniej słuchane na Nowogrodzkiej, bo to jest rozmowa o podzielonej opozycji”.

Ostatnie sondaże pokazują, że Nowoczesna nie potrafi przezwyciężyć kryzysu, w którym się znalazła. Partii tej nie służy też zmiana kierownictwa. W ostatnim sondażu IBRiS Nowoczesna na czele z Katarzyną Lubnauer okazała się najsłabsza ze wszystkich stronnictw mających szansę znaleźć się w Sejmie. Za PiS opowiedziało się bowiem 41,3 proc. badanych przez, za PO – 20 proc., za Kukiz’15 – 7,2 proc., a za SLD – 6,6 proc. Z kolei Nowoczesna uzyskała najsłabszy wynik – 6,1 proc. Oznacza to, że niedawna zmiana lidera ugrupowania nie przekonała wyborców.

Wcześniej prounijni liberałowie z Nowoczesnej przedstawili pozostały partiom opozycji propozycję skonstruowania wspólnych list kandydatów do sejmików wojewódzkich. Z kolei szefowa śląskich struktur Nowoczesnej Monika Rosa sygnalizowała chęć wejścia w alians z Ruchem Autonomii Śląska w wyborach samorządowych. Partia ta w ostatnim czasie wyraźnie stara się przypodobać ślązakowcom. Promuje też swój projekt ustawy, który ma nadać gwarze śląskiej status języka regionalnego. Walczą o to od laty przede wszystkim środowiska ślązakowskie.

Rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply