Badania sondażowe IBRiS pokazują, że wyborcy PO i Nowoczesnej chcieliby zjednoczenia obu partii. Jednak w takim przypadku chcą nowej partii z nową nazwą.

Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, większość wyborców Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej popiera pomysł zjednoczenia obu partii. Takiego zdania jest 72 proc. wyborców PO oraz 65 proc. wyborców Nowoczesnej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zwolennicy takiego rozwiązania nie chcą jednak, by zjednoczenie nastąpiło pod szyldem jednej z partii. Ich zdaniem, nowe, połączone ugrupowanie powinno przyjąć wówczas inną nazwę. Uważa tak 71 proc. wyborów PO i aż 86 proc. wyborców Nowoczesnej.

Ankietowanym zadano też pytanie, czy widzą szanse na powstanie nowego ugrupowania na lewicy. Taki wariant popiera połowa wyborców SLD i Razem (po 50 proc.). Ich zdaniem, nowa partia powinna być budowana pod przewodnictwem Barbary Nowackiej.

Komentując te wyniki dla „Rz” sondażu politolog Rafał Chwedoruk powiedział, że „Dyskusje o zjednoczeniu są najchętniej słuchane na Nowogrodzkiej, bo to jest rozmowa o podzielonej opozycji”.

Ostatnie sondaże pokazują, że Nowoczesna nie potrafi przezwyciężyć kryzysu, w którym się znalazła. Partii tej nie służy też zmiana kierownictwa. W ostatnim sondażu IBRiS Nowoczesna na czele z Katarzyną Lubnauer okazała się najsłabsza ze wszystkich stronnictw mających szansę znaleźć się w Sejmie. Za PiS opowiedziało się bowiem 41,3 proc. badanych przez, za PO – 20 proc., za Kukiz’15 – 7,2 proc., a za SLD – 6,6 proc. Z kolei Nowoczesna uzyskała najsłabszy wynik – 6,1 proc. Oznacza to, że niedawna zmiana lidera ugrupowania nie przekonała wyborców.

Wcześniej prounijni liberałowie z Nowoczesnej przedstawili pozostały partiom opozycji propozycję skonstruowania wspólnych list kandydatów do sejmików wojewódzkich. Z kolei szefowa śląskich struktur Nowoczesnej Monika Rosa sygnalizowała chęć wejścia w alians z Ruchem Autonomii Śląska w wyborach samorządowych. Partia ta w ostatnim czasie wyraźnie stara się przypodobać ślązakowcom. Promuje też swój projekt ustawy, który ma nadać gwarze śląskiej status języka regionalnego. Walczą o to od laty przede wszystkim środowiska ślązakowskie.

Rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz