Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił zwolnienie wszystkich szefów regionalnych terytorialnych centrów rekrutacyjnych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił zwolnienie wszystkich szefów regionalnych terytorialnych centrów rekrutacyjnych. Wiadomość została ogłoszona na oficjalnej stronie Wołodymyra Zełenskiego w sieciach społecznościowych.

Prezydent poinformował, że w ramach specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poświęconego kontroli centrów wpłynęły doniesienia od przedstawicieli SBI, SBU, MSW i Prokuratora Generalnego.

Po kontroli funkcjonariusze organów ścigania wszczęli 112 postępowań karnych przeciwko funkcjonariuszom „wojskowych urzędów meldunkowych i poborowych”, a także ogłosili 33 podejrzenia.

Zełenski powiedział, że wszyscy szefowie regionalnych urzędów zostaną odwołani, a stanowiska otrzymają weterani wojny rosyjsko-ukraińskiej.

„Odwołujemy wszystkie regionalne „komitety wojskowe”. Ten system powinien być kierowany przez ludzi, którzy dokładnie wiedzą, czym jest wojna i dlaczego cynizm i przekupstwo w czasie wojny jest zdradą. Zamiast tego wojownicy, którzy przeszli front lub nie mogą być w okopach, ponieważ stracili zdrowie, kończyny, ale zachowali godność i nie mają cynizmu – można im powierzyć ten system kadrowy” – powiedział Zełenski.

Zwolnieni funkcjonariusze, którzy nie są oskarżeni o korupcję, będą mogli zachować swój stopień poprzez przeniesienie do jednostek bojowych Sił Zbrojnych.

W raporcie zaznaczono, że wykonanie tej decyzji zostanie powierzone Naczelnemu Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerijowi Załużnemu. Przed powołaniem liderów cały personel wojskowy zostanie sprawdzony przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

Zełenski w swoim wystąpieniu poruszył także kwestię wojskowych komisji lekarskich. Dlatego według niego za dwa tygodnie powinno się odbyć posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w tej sprawie.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy zapowiedział zwalnianie skorumpowanych urzędników z instytucji publicznych, wspomniał o komisarzach wojskowych i posłach.

“W przyszłym tygodniu będziemy kontynuować naszą pracę nad oczyszczeniem instytucji publicznych z tych, którzy próbowali wyciągnąć z przeszłości te wszystkie stare nawyki, stare schematy, które osłabiały Ukrainę przez bardzo długi czas, przez dziesięciolecia. Nie będzie już w naszym kraju starych formatów – tych formatów, kiedy jedni bronili państwa i narodu, a inni próbowali oddać państwo i ludzi na służbę własnego dobra. Nieważne, kim jest ta osoba – czy jest „komisarzem wojskowym”, czy jest posłem, czy jest urzędnikiem – każdy musi pracować tylko dla dobra państwa. Niech tak będzie” – mówił.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. pik
    pik :

    Nie wystarczają już nagrody za każdego schwytanego potencjalnego rekruta w łapankach? A może łapówki za uwolnienie bezprawnie pojmanych są wyższe od nagrody za kolejny kąsek mięsa armatniego? Nowi myśliwi mają być bezwzględni (a łapówki znacznie wyższe).

  2. Kasper1
    Kasper1 :

    “Zwolnieni funkcjonariusze, którzy nie są oskarżeni o korupcję, będą mogli zachować swój stopień poprzez przeniesienie do jednostek bojowych Sił Zbrojnych.” – dlaczego funkcjonariusze którzy nie są oskarżeni o korupcję mają zostać zwolnieni i być pozbawieni swojego stopnia jeżeli nie przeniosą się do jednostek bojowych? Czyżby byli przenoszeni do jednostek bojowych przymusowo? Wygląda to na zbiorową odpowiedzialność za korupcję oraz na tworzenie nowej elity która będzie musiała być komikowi wdzięczna za stanowiska, pensje oraz możliwość brania w łapę bo przecież łapownictwo to ukraińska “kultura narodowa” i nic tego nie zmieni.