WSJ: Doradca Bidena prowadził tajne rozmowy z doradcami Putina

Doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, prowadził w ostatnich miesiącach tajne rozmowy z sekretarzem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołajem Patruszewem oraz doradcą prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurijem Uszakowem – podał The Wall Street Journal (WSJ) w niedzielę.

Rozmowy dotyczyły obaw związanych z eskalacją wojny na Ukrainie i zagrożeniem nuklearnym. Chodziło także o utrzymanie stałych kanałów komunikacji między Waszyngtonem a Moskwą – podaje WSJ, powołując się na anonimowych amerykańskich urzędników.

“Tajne rozmowy toczą się w kontekście ograniczania tradycyjnych kontaktów dyplomatycznych między Waszyngtonem a Moskwą oraz sugestii Putina i jego współpracowników, że może on uciec się do użycia broni jądrowej w celu obrony rosyjskiego terytorium” – pisze gazeta.

Doradca Bidena uważa, że utrzymanie pewnego poziomu kontaktów z Rosją “jest niezbędne do osiągnięcia określonych wzajemnych interesów w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego”.

Zobacz także: Amerykański dowódca: wojna na Ukrainie to tylko rozgrzewka, nadchodzi coś wielkiego

Amerykańscy urzędnicy, na których powołuje się medium sugerują, że Sullivan naciska na kontakty z Rosją, nawet jeśli inni amerykańscy politycy są im przeciwni.

Od marca Waszyngton nie potwierdził oficjalnie żadnych rozmów między Sullivanem a jakimkolwiek wyższym rangą urzędnikiem rosyjskim – zwraca uwagę WSJ.

Zobacz także: Biden: wojska USA będą w Polsce przez długi czas

wsj.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply