Wrzesień’39 – symbol heroizmu, klęski czy zdrady? [SONDAŻ]

IBRiS przeprowadził sondaż, w którym zapytał Polaków, co sądzą o wojnie obronnej Polski w 1939 roku i czy jest to dla nich symbol heroizmu, klęski czy zdrady przez sojuszników.

Według sondażu IBRiS dla Radia Zet, zdecydowanie najwięcej Polaków jest zdania, że wojna obronna Polski w 1939 roku była przede wszystkim heroiczną walką polskich żołnierzy. Takiego zdania jest 51,3 proc. ankietowanych.

Z kolei 10 proc. ankietowanych jest zdania, że Wrzesień’39 to przede wszystkim symbol klęski. Natomiast 18,2 proc. respondentów walkę Polski z Niemcami, a później także z ZSRR we wrześniu 1939 roku kojarzy przede wszystkim ze zdradzeniem nas przez zachodnich aliantów. Taki sam odsetek nie ma zdania w tej kwestii.

Sondaż przeprowadzono w dniach 24-25 sierpnia na próbie 1100 osób.

1 września 1939 roku od ostrzelania polskiej placówki na Westerplatte i nalotu na Wieluń hitlerowskie Niemcy rozpoczęły inwazję na II Rzeczpospolitą. Działania zbrojne prowadzone były od 1 września do 5 października. 17 września od wschodu nastąpił atak ZSRR, co było związane z tajnym aneksem do paktu Ribbentrop-Mołotow. 12 września – mimo obowiązujących sojuszy z Polską i wcześniejszego wypowiedzenia wojny – Francja i Wielka Brytania podjęły decyzję o nie rozpoczynaniu działań zbrojnych przeciwko III Rzeszy.

W walkach we wrześniu 1939 roku zginęło ok. 60-80 tys. polskich żołnierzy i ok. 20 tys. żołnierzy niemieckich.

Czytaj również: Ślązakowska gazeta o wrześniu’39: obrona Katowic i represje na Śląsku to bajki

Prezydent RP oraz premier rządu wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej – Andrzej Duda w Wieluniu a Beata Szydło na Westerplatte.

Czytaj więcej: Prezydent i premier uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej

Radio ZET / Rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply