Wrocławskie radio Eska informuje o danych Państwowej Inspekcji Pracy, z których wynika, że tylko w tym roku Ukraińcy złożyli ponad 300 skarg na pracodawców.

Jak twierdzi w rozmowie z „Eską” Ilja Melnyk, przedstawiciel ukraińskojęzycznego serwisu inPoland.net, pracodawcy najczęściej łamią przepisy dotyczące czasu pracy. – Znam takie przykłady, że ludzie pracowali ponad 18 godzin. To cieszy polskich pracodawców kiedy Ukraińcy wykonują dużo pracy– opowiada.

Czytaj również: Wrocław: W 2016 roku pracę w mieście podjęło ponad 62 tysiące Ukraińców

Innym problemem jest również zatrudnianie Ukraińców na czarno. Państwowa Inspekcja Pracy regularnie przeprowadza kontrole u pracodawców zatrudniających cudzoziemców, najczęściej w asyście funkcjonariuszy Straży Granicznej. Jak zapewnia urzędnik wrocławskiego oddziału PIP, inspektorzy realizują tego typu kontrole w sposób niezapowiedziany. ­– Wchodzimy o każdej porze dnia i nocy. W dniu wolnym od pracy również na teren danego zakładu. Legitymujemy cudzoziemnów, głównie w asyście strażników granicznych i sprawdzamy czy mają pozwolenie na pracę– tłumaczy.

W 2016 roku Państwowa Inspekcja Pracy ujawniła na Dolnym Śląsku około 200 przypadków nielegalnie pracujących Ukraińców. Niejednokrotnie takie postępowanie kończy się deportacją.

Czytaj również: Opole: Nielegalnie zatrudnieni Ukraińcy wydaleni z kraju

kresy.pl/ wroclaw.eska.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz