Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej poinformowało, że pierwsi operatorzy weszli w posiadanie uprawnień do bojowego użycia samobójczych dronów Warmate.

Ppłk Marek Pietrzak Rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej poinformował, że w dowództwie WOT planowane są następne szkolenia operatorów Warmate. Najlepsi z nich mają zostać instruktorami w brygadach obrony terytorialnej i będą służyć w grupach wsparcia informacyjnego.

Według ppłka Pietrzaka pierwszy etap szkoleń potwierdził skuteczność i możliwości bojowe systemu Warmate. Aktualnie wojsko prowadzi integrację dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu (DUKZ) z istniejącymi systemami rażenia sił zbrojnych. Trwa także rozwój technologiczny broni oraz przygotowanie maksymalnej liczby certyfikowanych operatorów tego typu uzbrojenia. Pierwszymi jednostkami, które otrzymają drony Warmate będą brygady WOT na wschodniej granicy.

ZOBACZ TAKŻE: Wojsko Polskie kupiło tysiąc dronów

System uderzeniowy Warmate ma za zadnie eliminację jednostek przeciwnika w bezpośredniej strefie walki. Tego rodzaju rodzaj uzbrojenie jest obecnie oprócz Polski produkowany jedynie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Drony, produkowane przez prywatną firmę zbrojeniową Grupa WB, zostały zamówione przez MON w końcu listopada 2017 roku. Ówczesny minister obrony Antoni Macierewicz zapowiadał, że w broń wyposażone zostaną w pierwszej kolejności wojska operacyjne, w tym specjalne oraz jednostki obrony terytorialnej. Do arsenałów obydwu formacji pierwsza partia dronów została dostarczona jeszcze w grudniu 2017 r.

Kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz