Prezydent Serbii Aleksandar Vučić ogłosił, że festiwal LGBT EuroPride w Belgradzie, który był zaplanowany na przyszły miesiąc, nie odbędzie się  z powodu „poważnego kryzysu w Kosowie”.

Jak poinformował portal Politico, prezydent Serbii Aleksandar Vučić ogłosił, że festiwal LGBT EuroPride w Belgradzie, który był zaplanowany na przyszły miesiąc, nie odbędzie się  z powodu „poważnego kryzysu w Kosowie”.

Ogłoszenie zaskoczyło organizatorów imprezy, którą zaplanowano na 12-18 września w stolicy Serbii. EuroPride, w ramach którego odbywa się parada środowisk LGBT, każdego roku odbywa się w innym mieście, a miasto-gospodarz jest wybierane ze względu na jego znaczenie polityczne.

“Byliśmy zszokowani tym ogłoszeniem” – powiedział Marko Mihailovic, organizator parady w Belgradzie. Powiedział, że organizatorzy spotkali się z rządem i władzami miasta w ramach planowania EuroPride.

Vučić powiedział, że „nie jest zadowolony” z decyzji o odwołaniu EuroPride, „ale nie możemy zrobić tego wszystkiego na raz”.

„Oczywiście zagraża to prawom mniejszości i jest to dla nas problem, ale w tej chwili państwo jest pod presją wszelkiego rodzaju problemów” – powiedział Vučić.

Przypomnijmy, 31 lipca doszło na północy Kosowa do wzrostu napięcia. Od 1 sierpnia miały zostać bowiem wdrożone decyzje władz w Prisztinie o konieczności używania przez serbskich mieszkańców regionu dokumentów osobistych i tablic rejestracyjnych wydawanych właśnie przez nie. Dotychczas wielu kosowskich Serbów nadal używa dokumentów i tablic rejestracyjnych wydawanych przez Belgrad bądź administrację ONZ.

W czasie napięć miało dojść do ostrzelania kosowskiej policji przez nieznanych sprawców. Prisztina przerzuciła dodatkowe siły ku linii rozgraniczenia. Miejscowi Serbowie wznieśli tam barykady. W miastach pod kontrolą Belgradu słychać było syreny alarmowe. NATO zagroziło interwencją. Pod naciskiem dyplomatów UE i USA Kurti przesunął termin wdrożenia nowych przepisów na 1 września.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply