Władze Lublina chcą wprowadzić w szkołach lekcje języka ukraińskiego

Po wakacjach w szkołach w Lublinie ma ruszyć pilotażowy program nauczania języka ukraińskiego jako dodatkowego języka nowożytnego. Jeśli po konsultacjach z resortem edukacji powstanie podstawa programowa, to od 2024 roku będzie można uczyć ukraińskiego we wszystkich szkołach w Polsce.

Jak poinformowała stacja RMF FM, władze Lublina chcą wprowadzić język ukraiński jako dodatkowy język nowożytny w szkołach. Pilotażowy program miałby ruszyć od września. Trwają rozmowy z Ministerstwem Edukacji, żeby stworzyć ministerialną podstawę programową.

Dodajmy, że gdyby stworzono i zaakceptowano taką podstawę programową, to języka ukraińskiego można by było uczyć we wszystkich szkołach w Polsce.

 

Pomysł promuje m.in. wiceprezydent Lublina Mariusz Banach. Jak zaznacza, obecnie w lubelskich szkołach pracuje około 100 nauczycieli z Ukrainy. „Kilkoro z nich przygotowuje autorskie programy do nauczania języka ukraińskiego” – dodał.

Banach twierdzi, że istnieje potrzeba wprowadzenia w szkołach lekcji języka ukraińskiego, a w Lublinie „nie ma co do tego wątpliwości”.

– O tym, że jest potrzeba wprowadzenia ukraińskiego jako języka nowożytnego, przekonywać nie trzeba nikogo. My tutaj w Lublinie, co do tego nie mamy wątpliwości. To bardzo dobry krok dotyczący przyszłości, tego, jak kiedyś młodzi ludzie będą podejmowali pracę zawodową – powiedział wiceprezydent Lublina, cytowany przez RMF FM. Podkreślił, że język ukraiński zostanie wprowadzony do szkół za zgodą rad rodziców.

Wiceprezydent Banach wyjaśnił też, że „żeby język ukraiński mógł funkcjonować w szkołach na takich samych zasadach, jak niemiecki czy francuski, czyli np. żeby mógł być zdawany na egzaminach zewnętrznych potrzebna jest podstawa programowa opracowana przez Ministerstwo Edukacji”. Trwają rozmowy w tej sprawie. Banach zaznacza, że gdyby tak się stało, to w 2024 roku we wszystkich szkołach w Polsce pojawiłaby się możliwość nauczania języka ukraińskiego. „Wtedy stałby się drugim językiem nowożytnym – do wyboru” – dodał.

Przeczytaj: Isajew: możemy zawalczyć o urzędowy status jęz. ukraińskiego w wielkich miastach Polski

Czytaj także: Profesor UKSW ostrzega przed żądaniami ukraińskich aktywistów. „To zaczyna się robić niebezpieczne”

Przypomnijmy, że polski resort edukacji już postanowił włączyć język ukraiński do grupy języków obcych, jakie można zdawać na maturze. Wskazują na to też wypowiedzi przedstawicieli rządu w Kijowie. Wybór ukraińskiego na tym egzaminie ma zostać umożliwiony od roku szkolnego 2025/2026.

Czytaj także: Ukraińska wicepremier potwierdza, że język ukraiński będzie uwzględniony w polskim systemie oświaty

Rmf24.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Roman1
   Roman1 :

   Mam odmienne zdanie. Jeżeli okazałoby się, iż banderowcy dzięki m.in. Polsce zwyciężą z Rosją, to znajomość języka ukraińskiego dla Polaków będzie nieodzowna. Już z filmu Wołyń wiemy, że rozmowa po ukraińsku może ocalić życie Polakom, gdy Ukraińcy będą ich znowu riezać. Dobrze jest umieć bandytów oszukać.

 1. jaro7
  jaro7 :

  “Banach twierdzi, że istnieje potrzeba wprowadzenia w szkołach lekcji języka ukraińskiego, a w Lublinie „nie ma co do tego wątpliwości”. A na jakiej podstawie ten śmieszny facet tak twierdzi? Jakiś sondaż zrobił?Czy próba przypodobania się władzy centralnej? Kolejny nawiedzony sługa narodu ukraińskiego.