Wiosenne sprzątanie Rossy

W najbliższych dniach wileński Cmentarz na Rossie zaroi się od licznych turystów z Polski, z kwestą przyjdą wileńscy harcerze, a 3 maja, w południe, przedstawiciele Ambasady RP złożą wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna… Od tygodnia na tej najbardziej znanej nekropolii Wilna trwa wielkie wiosenne sprzątanie.

Akcje sprzątania na wileńskiej Rossie organizowane są przez dyrekcję cmentarza i Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. W pracach porządkowych biorą udział wszyscy chętni, przede wszystkim uczniowie polskich szkół Wilna i Wileńszczyzny, a także przedstawiciele polskiej społeczności na Litwie. Zgodnie z tradycją prace porządkowe odbywają się dwa razy do roku – wiosną, przed 3 Maja, i jesienią, przed Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

Niestrudzona prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, Alicja Klimaszewska, powiedziała „Wilnotece“, że w tym roku również nie zabrakło uczniów chętnych do sprzątania zabytkowego cmentarza. Przyjeżdżali nie tylko z Wilna, ale i z dalszych zakątków Wileńszczyzny, np. z Bezdan. „Wprawdzie grupki były może nieco mniejsze niż w minionych latach, ale pewnie bierze się to z mniejszej liczby uczniów w szkołach“ – powiedziała A. Klimaszewska.

W ostatnim czasie, niestety, odwiedzający Mauzoleum Marszałka najchętniej składają kwiaty i zapalają znicze na samej płycie. Odnowione w ubiegłym roku mauzoleum bardzo na tym cierpi, bo znów pojawiają się zacieki i plamy. „Jest to walka z wiatrakami“ – mówi Alicja Klimaszewska. „Pomimo ciągłych upomnień odwiedzający chcą podejść jak najbliżej i złożyć kwiaty właśnie na marmurowej płycie. Może w ten sposób czują się bliżej osoby Marszałka…“ – dodaje prezes.

Wileńska Rossa jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Na cmentarzu, który w ubiegłym roku obchodził 210. rocznicę założenia, spoczywają polscy żołnierze polegli w bojach lat 1919, 1920, 1939 i 1944, a także znane postacie polskiego, białoruskiego i litewskiego świata kultury, sztuki i nauki. Na Rossie spoczywają między innymi prochy archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply