Kto po doświadczeniach II WŚ zakłada nazistowski mundur i oddaje cześć Hitlerowi, ten wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej. Przestaje być Polakiem. Nie może być polskim narodowcem ten, kto odwołuje się do niemieckiego narodowego socjalizmu, do niemieckiego totalitaryzmu – mówił w Sejmie poseł Robert Winnicki.

W czwartek w Sejmie, w związku z wyemitowaniem przez TVN reportażu o subkulturze neonazistów w Polsce, szef MSWiA Joachim Brudziński przedstawił informację na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1741.62 PLN    (7.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Zero tolerancji dla jakichkolwiek przejawów propagowania, afirmowania, gloryfikowania zbrodniczych ustrojów totalitarnych – mówił Brudziński. – Chodzi mi tu o najbardziej krwawe dla Polaków totalitaryzmy niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Myślę, że w tej sprawie mamy zgodę całej sceny politycznej.

Podczas debaty głos zabrał poseł Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego. Na wstępie zaznaczył: – Kto po doświadczeniach II wojny światowej, po okresie nazizmu zakłada nazistowski mundur i oddaje cześć Hitlerowi, ten wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej. Przestaje być Polakiem. Ten fakt musi być czymś oczywistym w polskiej debacie publicznej.

Zaznaczył, że ma miejsce celowe zniesławianie polskiego chrześcijańskiego nacjonalizmu i zestawianie go z nazizmem, co nie służy nam politycznie. Przypomniał też o tysiącach polskich narodowców, którzy zginęli w walce z nazistami lub zostali przez nich zamordowani.

– Nie może być polskim narodowcem ten, kto odwołuje się do niemieckiego narodowego socjalizmu, do niemieckiego totalitaryzmu – podkreślił Winnicki. Zaapelował w związku z tym do posłów wszystkich opcji politycznych do poparcia projektu ustawy o penalizacji „kultu totalitarnych ludobójców” Hitlera, Stalina, Lenina czy Bandery, którzy odpowiadają za mordy na Polakach. Wypomniał też środowiskom skrajnej lewicy, m.in. Krytyce Politycznej, że odwołuje się do Lenina.

Przeczytaj: Ruch Narodowy chce penalizacji kultu Hitlera, Stalina, Lenina i Bandery

Winnicki zaznaczył, że środowiska narodowe w Polsce muszą wzmocnić kordon dzielący ich od neonazistowskiego marginesu, o czym wcześniej mówił w rozmowie z portalem Kresy.pl. – Nawet, jeśli ten margines jest tak groteskowy, jak 10 czy 12 uczestników horrendalnej imprezy w lesie, nawet jeśli 20 proc. ich uczestników stanowili dziennikarze TVN, nawet jeśli swastyki układano tam z wafelków. Należy oddzielić się od marginesu!

Poseł odniósł się też do debaty, która w związku z tym się wywiązała. Jego zdaniem, przybrała ona postać histeryczną. Przypomniał, że w Niemczech każdego roku odbywają się setki wydarzeń, manifestacji czy koncertów o charakterze neonazistowskim, a podczas demonstracji radykalnej lewicy dochodziło do sytuacji, w których jak w Hamburgu praktycznie zaczęło płonąć miasto.

– Pytam w związku z tym polityków PO i Nowoczesnej. Czy w związku z tymi haniebnymi wydarzeniami słyszeliście, żeby niemieccy politycy tak grzmieli na własne państwo? Żeby mówili, że w Niemczech rośnie fala neonazizmu, radykalnego islamu czy skrajnej lewicy? Nie! Bo mają poczucie odpowiedzialności za państwo, za jego wizerunek międzynarodowy.  A państwo korzystając politycznie z tego  strasznego, marginalnego wydarzenia, które oczywiście nadaje się i do prokuratury i do psychiatryka, tworzycie obrzydliwy wizerunek Polski na świecie. Pytanie, kto na tym korzysta, kto jest beneficjentem waszej propagandy. Należy sobie je zadać i w czyim interesie dziś działacie, bo na pewno nie w Polskim – mówił Winnicki.

– Jeśli byście działali w polskim interesie, jeśli bylibyście rzeczywiście wyczulenie na kwestię totalitaryzmów w przestrzeni publicznej, to nie mielibyście wśród swoich sojuszników politycznych i na waszych manifestacjach członków neokomunistycznej partii Razem, którzy wprost piszą: „Jestem komunistą. I jest nas niezliczona ilość” – przypomniał poseł.

Lider RN złożył dziś w Sejmie wniosek o delegalizację Komunistycznej Partii Polski.

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz