Wielka Brytania pomoże Kazachstanowi rozwinąć szlaki eksportowe omijające Rosję, powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly podczas sobotniej wizyty w kraju Azji Centralnej, gdzie podpisał również memorandum w sprawie dostaw kluczowych minerałów.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Wielka Brytania pomoże Kazachstanowi rozwinąć szlaki eksportowe omijające Rosję. Zapewnił o tym brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly podczas sobotniej wizyty w kraju Azji Centralnej, gdzie podpisał również memorandum w sprawie dostaw kluczowych minerałów.

Cleverly powiedział, że Londyn docenia stanowisko Astany w sprawie konfliktu ukraińskiego. Kazachstan odmówił poparcia rosyjskiej inwazji ani uznania przez nią aneksji terytoriów ukraińskich.

„Wielka Brytania bardzo docenia konsekwentne i pryncypialne stanowisko Kazachstanu we wspieraniu integralności terytorialnej Ukrainy i wasze pragnienie doprowadzenia do rozwiązania wojny zgodnie z Kartą ONZ” – powiedział na konferencji prasowej.

Cleverly, który spotkał się z prezydentem Kazachstanu Kassymem-Żomartem Tokajewem i kilkoma innymi urzędnikami, powiedział, że rozmawiał o zakłóceniach w eksporcie kazachskiej ropy i omówił sposoby wspierania rozwoju alternatywnych szlaków, takich jak tzw. środkowym korytarzem.

Trasa ta przebiega przez Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję i Turcję i wymaga znacznych inwestycji w celu zwiększenia przepustowości, chociaż Kazachstan już zaczął kierować na nią część dostaw ropy naftowej.

Cleverly i kazachscy dyplomaci powiedzieli, że podpisali memorandum w sprawie krytycznych minerałów, takich jak metale ziem rzadkich, ale nie podali żadnych szczegółów na ten temat.

20-milionowy kraj byłego Związku Radzieckiego bez dostępu do morza odpowiada za prawie połowę światowej produkcji uranu i posiada duże złoża minerałów ziem rzadkich, które Zachód tradycyjnie pozyskiwał z Chin lub Rosji.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz