W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział całkowite zerwanie relacji z Syryjską Republiką Arabską.

Zełenski odniósł się do wczorajszego oświadczenia przedstawiciela syryjskiego dyplomacji, który zadeklarował, że Damaszek uzna państwowość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. W jednym z regularnych wystąpień do rodaków prezydent Ukrainy ogłosił, że jego państwo całkowicie zerwie relacje z Syrią.

"Rosja jednak wydusiła z Syrii oświadczenie o rzekomym uznaniu [państwowości] okupacyjnych struktur w Donbasie. Rzekomo jako państw. To nikczemna historia. W takim przypadku więcej nie będzie żadnych relacji Ukrainy z Syrią, a będzie nacisk sankcyjny na Syrię. Jeszcze większy." - powiedział w czasie swojego wystąpienia Zełenski, którego słowa przytoczył portal Nowosti Donbasa.

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew powiedział w czwartek, że w pewnych okolicznościach sankcje wobec Moskwy mogą być postrzegane jako akt agresji i usprawiedliwienie wojny. (więcej…)

Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podczas wizyty we Lwowie zapowiedział renowację Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarza Orląt).

Jak podała Polska Agencja Prasowa, wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński powiedział w środę na zakończenie wizyty we Lwowie, że konieczna jest renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa.

"Byliśmy rano na Panteonie na Cmentarzu Łyczakowskim, widzieliśmy lwy, które już są odsłonięte i rozmawialiśmy na temat renowacji cmentarza, bo to od dawna należało zrobić. Ta renowacja była wstrzymywana, a teraz już nie ma przeszkód, więc będzie renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa" - powiedział Gliński.

Plan brytyjskiego rządu zakłada odcięcie dostaw gazu rurociągami do Europy, jeśli sytuacja w związku z kryzysem energetycznym będzie się pogarszać – pisze „Financial Times”.

Jak podał w środę „Financial Times”, rząd Wielkiej Brytanii odetnie dostawy gazu do Europy kontynentalnej, jeśli w kraju wystąpią poważne niedobory tego surowca. Takie jest założenie planu awaryjnego, który miałby zostać uruchomiony, jeśli kryzys energetyczny związany z działaniami Rosji będzie się pogłębiał.

We wtorek Josef S., były strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, został skazany przez sąd na pięć lat więzienia za pomoc w zamordowaniu ponad 3500 osób w tym obozie.

Mężczyzna ma obecnie 101 lat. Do końca procesu, który toczył się od października 2021 roku, zaprzeczał, że był strażnikiem w obozie koncentracyjnym. Prokuratura domagała się dla niego pięciu lat pozbawienia wolności, obrona chciała uniewinnienia. Z powodu choroby pozwanego postępowanie musiało być kilkakrotnie zawieszane.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%