Większość Ukraińców nie popiera nadania dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romanowi Szuchewyczowi i liderowi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy – oświadczył Wiktor Janukowycz na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu.

Odpowiadając dziś na pytania deputowanych Rady Europy Janukowycz podkreślał, że zwolennikami Bandery i Szuchewycza są przeważnie mieszkańcy zachodniej Ukrainy. „Oni mają takie zdanie, nigdy go nie zmienią, ale większość narodu ukraińskiego po prostu nie popiera tego stanowiska i nie będzie popierać” – mówił.

Teraz trwa proces sądowy, jest dyskusja [na temat heroizacji Bandery i Szuchewycza – red.). Mamy oświadczenia Parlamentu Europejskiego na ten temat, są odpowiednie polityczne oświadczenia naszych sąsiadów, na przykład Polski, które potępiają prowadzenie podobnej polityki. W tej dyskusji społeczeństwo, uważam, dojdzie do pewnych wniosków, ale o tym można powiedzieć już dziś, że te wnioski będą negatywne i takiej polityki, która dzieli społeczeństwo i kraj, dłużej prowadzać nie można” – dodał.

Prezydent Ukrainy poinformował także, że na Ukrainie utworzono narodową komisję, która zajmuje się przygotowaniem podręczników, m.in. z historii, dla klas początkowych i starszych. Po zakończeniu prac historycy, a nie politycy, będą podejmowali decyzję odnośnie oceny wydarzeń historycznych na Ukrainie – powiedział Janukowycz.

Ogłoszony 22 stycznia br. dekret Wiktora Juszczenki o nadaniu przywódcy nacjonalistów Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy spotkał się z uznaniem na zachodzie Ukrainy oraz z krytyką we wschodniej części kraju, a także ze strony Polski, Rosji i Parlamentu Europejskiego.

Na początku kwietnia doniecki okręgowy sąd administracyjny uznał dekrety o nadaniu Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi tytułu Bohatera Ukrainy za niezgodny z prawem. Jest to równoznaczne z anulowaniem decyzji poprzedniego szefa państwa.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – Ukraińską Powstańczą Armię, dowodzoną przez Romana Szuchewycza.

tr/korespondent.net/zaxid.net/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz