Podczas Szczytu Merów w Kijowie, jak informują ukraińskie media, wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski głośno wyrażał swój zachwyt Ukraińcami. Mówił, że stanowią oni połowę wszystkich migrantów.

W trakcie odbywającego się w Kijowie Szczytu Merów (Burmistrzów), wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski zachwycał się Ukraińcami. Również tymi, którzy przyjeżdżają do Polski.

– Jestem zachwycony Ukraińcami, kocham ich! Ukraina ma fantastyczne perspektywy. Ukraińcy to wspaniali ludzie. Na poziomie narodowym, niestety, są problemy na tle kulturowo-historycznym. U nas Ukraińcy stanowią połowę wszystkich migrantów. Staramy się ich integrować i angażować – cytuje Bielawskiego stacja RBK-Ukraina.

Bielawski z uznaniem mówił też o ukraińskiej stolicy: – Kijów w ostatnich 5 latach bardzo się zmienił i przeobraził.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraińska agencja UNIAN przypomina w tym kontekście, że wcześniej szef MSZ Polski Witold Waszczykowski zapowiedział zwiększenie liczby wiz pracowniczych wydawanych Ukraińcom o blisko 150 proc.

PRZECZYTAJ: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

Jak informowaliśmy, według danych z października br. w Polsce było już 128 tys. obywateli Ukrainy z długoterminowymi pozwoleniami na pobyt. Zwykle są to młodzi mężczyźni. Tylko w pierwszym półroczu tego roku wydano ponad 900 tys. zezwoleń na pracę dla Ukraińców.

Z kolei według ostatnich danych Urzędu ds. Cudzoziemców, w Polsce jest już ok. 142 tys. Ukraińców z kartą stałego pobytu. W porównaniu do 2016 roku, w tym roku liczba składanych wniosków o stały pobyt wzrosła o 50 proc. Do legalnego pobytu zachęcają także, jak to ujmuje WP.pl, „przepisy dotyczące cudzoziemców z Kartą Polaka (sic!)”. Zgodnie z nowelizacją ustawy o Karcie Polaka, osoba ubiegająca się o ten dokument jeszcze na etapie postępowania i oczekiwania na jego wydanie otrzymuje świadczenie w wysokości 500 złotych.

Dyrektor Biura Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców Tomasz Cytrynowicz nie był jednak w stanie odpowiedzieć, ilu w Polsce jest Ukraińców. Przyznał, że trudno to jednoznacznie określić. Zaznaczył, że jednak, że na podstawie wydanych wiz można szacować, że jest ich co najmniej dwa razy więcej, niż oficjalne 142 tys.

Przypomnijmy, że według narodowego spisu powszechnego z 2011 roku narodowość ukraińską zadeklarowało 51 tys. osób, z czego 27,6 tys. jako jedyną (w 2002 roku – 27 tys.). Uznaje się, że właściwa mniejszość ukraińska w Polsce, czyli osoby posiadające polskie obywatelstwo, liczy niespełna 38,8 tys. osób.

Rbc.ua / Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      jwu :

      100/100.Następny polski ukrofil płaszczy się przed banderowcami.Zero szacunku do siebie i kraju ,który go karmi.Czasami jak się głęboko zastanowię ,to mam wrażenie ,że prawdziwych Polaków jest już niewielu w Polsce ? A ci co zostali są na straconej pozycji.Ciekawe ,kto za tym stoi ?