„Będę starał się, by nastąpiło przyjazne zaproszenie kilkuset tysięcy ukraińskich pracowników do Polski” – zadeklarował w Krynicy wicepremier Mateusz Morawiecki, którego zdaniem ubytki na polskim rynku pracy należy uzupełniać Ukraińcami. Działania te poparli również prezes ZPP Cezary Kaźmierczak oraz wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk.

W panelu dyskusyjnym na Forum Ekonomicznym w Krynicy dotyczącym kwestii sprowadzania do polski imigrantów brał udział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Zadeklarował on wsparcie dla sprowadzania do Polski pracowników z Ukrainy. Zaznaczył, że będzie to jeden z ważniejszych punktów w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Morawiecki twierdzi, że do 2020 roku z rynku pracy ubędzie od 750 tys. do ponad 1,3 mln osób, czyli ok. 10 proc. polskiej siły roboczej.

„Kapitału mieliśmy i mamy mało, nie możemy oprzeć naszej gospodarki na kapitałochłonności”– zaznaczył Morawiecki i dodał, że należy podjąć intensywne działania na rzecz uzupełnienia ubytku na rynku pracy. Wskazuje w tym względzie na Ukraińców.

„(…) przyciągniecie tu miliona-dwóch ukraińskich obywateli to może by ogromny impuls dla samej Ukrainy za 4-6-8 lat. Jeśli Ukraińcy tu przyjadą, to część z nich założy rodziny i zostanie tu, ale znacząca część tam wróci”– powiedział Morawiecki.

„Będę starał się, by nastąpiło przyjazne zaproszenie kilkuset tysięcy ukraińskich pracowników do Polski. Po stronie Ministerstwa Rozwoju, MSW, Ministerstwa Rodziny wypracowujemy stanowisko by było zgodne z wymogami dyrektywy unijnej, by wesprzeć proces adaptacji [Ukraińców]”– podkreślił wicepremier. Dodał, że rząd będzie starał się wypracować „odpowiedni kompromis” w kwestii systemu bezpieczeństwa.

Biorący udział w panelu wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk powiedział, że masowe sprowadzanie Ukraińców do Polski jest potrzebne z uwagi na sytuację systemu emerytalnego oraz perspektywy gospodarze.

„Wszystko wskazuje na to, że do rozwiązania problemu nie wystarczy już zwiększenie liczby narodzin, możliwe do osiągnięcia za pomocą mądrej polityki rodzinnej. (…) Różne prognozy – m.in. Narodowej Rady Ludnościowej – szacują, że aby utrzymać obecny poziom gospodarki do 2050 roku, musimy przyjąć około 5 milionów emigrantów”– powiedział Marczuk.

Głos zabrał także jeden z największych zwolenników sprowadzania Ukraińców, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. Podkreślał, że należy „umożliwić legalny, stały pobyt dla około 1 miliona Ukraińców, Białorusinów i Wietnamczyków”, by „ratować naszą demografię i gospodarkę”.Dodał, że ważne jest również zachęcanie Polek do rodzenia drugiego dziecka, usunięcie przyczyny wyjazdu 2,5 mln Polaków za granicę a także sprowadzanie Polaków ze Wschodu. Zaznaczał, że ponad połowa Polaków odnosi się pozytywnie do przyznania stałego pobytu Ukraińcom przebywającym w Polsce (przy 28% przeciwnych), a co trzeci badany Polak pytany o narodowość imigrantów, których powinniśmy przyjmować, wskazuje na Ukraińców.

Przeczytaj: ZPP chce zalegalizowania pobytu wszystkich Ukraińców w Polsce

Głos zabrał również Prezes WEI, Robert Gwiazdowski:

„Nie należy w żaden sposób ”pomagać”, tworzyć jakiś programów dla imingrantów, bo powstanie ryzyko, że zaczną do nas przyjeżdżać nie ci, którzy chcą pracować, tylko ci którzy chcą otrzymać „pomoc”. Natomiast nie powinniśmy w żaden sposób przeszkadzać”.

PRZECZYTAJ:Fala młodych Ukraińców chce ruszyć na Zachód

W osobnym komentarzu prezes ZPP twierdzi również, że legalizacja Ukraińców w Polsce leży w polskim interesie, a oni sami stanowią niezwykle atrakcyjną ekonomicznie, bezproblemową, a także bez kosztową dla polskiego podatnika grupę imigrantów. Zarzucił również polskim placówkom dyplomatycznym i Straży Granicznej, że utrudniają Ukraińcom pracę w Polsce. Podkreślił, że Ukraińcy „przyjeżdżają do pracy, i robią to, czego brzydziłby się robić Polak na socjalu”.

PRZECZYTAJ:Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

Z kolei Dr Robert Wyszyński Instytutu Socjologii UW we wcześniejszym komentarzu dla Kresów.plzwracał uwagę, że wyjazd do Polski to dla Ukraińców faktycznie główna droga do Unii Europejskiej. Zaznacza, że w Polsce nie ma żadnego programu ani planu adaptacyjnego czy asymilacyjnego. „Jeżeli oni tu zostaną, to będzie to powodowało szereg następstw. Możemy zafundować sobie nową mniejszość, a ponadto nieodwracalnie zamykamy drogę do powrotu Polakom z zagranicy, bo poziom naszych wynagrodzeń nie będzie rósł. Ponadto, wiąże się to z dalszą emigracją z Polski. Lekarze czy kierowcy będą wyjeżdżali na Zachód, bo nikt nie będzie podwyższał im pensji, tylko weźmie się tych z Ukrainy”– uważa dr Wyszyński. Dodaje, że przez migrację następuje wręcz demograficzny rozbiór Ukrainy, którą opuszczają ludzie młodzi i przedsiębiorczy, którzy wyjeżdżają zarówno na wschód, jak i na zachód.

Przeczytaj również:

OPZZ chce związku zawodowego dla Ukraińców pracujących w Polsce

Ukraiński pisarz nakłania Ukraińców by wyjeżdżali masowo na zachód

300polityka.pl / fijor.com / Kresy.pl

21 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. costner
  costner :

  Morawiecki: “nie możemy oprzeć naszej gospodarki na kapitałochłonności”; co to jest? dalszy ciąg komuny? gospodarka ma się rozwijać, bez kapitału? bez podwyżek płac? przecież to czysta komuna; wg morawieckiego mamy ściągnąć niewolników, a wygnać Polaków; Morawiecki, kim ty jesteś, że takie bzdury wciskasz? Jak Polska nie ma pieniędzy, to nie będzie rozwoju gospodarki i koniec kropka. Jeśli chcecemy mieć pieniądze, to skończmy z utopiami unijnymi i zamknąć granice i ściągać podatki z marketów, banków i mediów. Jeśli kapitałochłonni, co mają pieniądze chcą nas dalej doić i upadlać, to niech za to płacą; Po co tu ściągać ukrainców? Z nimi nie można żyć na wspólnym terenie, i to udowodniła cała historia, a przede wszystkim Wołyń. morawiecki to jest balcerowicz bis i podobno nawet, że był szkolony przez usmanów, ale piszę “podobno”, bo nie mam linka ani dowodu pod ręką. Ale same “kosmiczne koncepcje” o budowaniu gospodarki bez pieniędzy, to jest kolejny lewacki wymysł, a w tym celują tylko niemcy i usmanie. Nikt normalny nie wpadłby na pomysł, że można rozwinąć gospodarkę bez pieniędzy. Proszę was, na tym Portalu: przyglądnijcie się, kim jest ten morawiecki. Wygląda na kolejnego kreta do okradania Polaków;

  • zan
   zan :

   Morawiecki kręci. Kapitału nie powinno brakować, bo kapitał drukuje się sam jako pokrycie użytecznej pracy. To po prostu emisja pieniądza. Jedyny kapitał jakiego może obiektywnie brakować to obce waluty, ale one są potrzebne jedynie do importu. Jeśli ktoś mówi, że brakuje w kraju kapitałów, to jest po prostu banksterską kurwą.

 2. jaroslaus
  jaroslaus :

  dlaczego nie są ściągani Polacy z Syberii i Kazachstanu? Dlaczego nie Polacy z innych krajów, jak z tych w Ameryce Południowej i środkowej? Dlaczego nie ściąga się Białorusinów, tylko banderowców? Może dlatego, że Morawiecki jest albo idiotą, albo biega po mieszkaniu jedynie w masońskim fartuszku.

 3. baciar
  baciar :

  niech stworzy warunki godnej pracy i płacy w POLSCE TO EMIGRAŃCI polscy wrócą i nie potrzeba nam ukrów którzy za chwile zaczną łazic z e swoimi szmatami i wykrzykiwac hasła banderowskie to stworzy tylko konflikt w naszym kraju bo zaczna sie bijatyki itp przykładem jest Przemyśl gdzie oni maja rozum chyba w tej części ciala która nie trzeba mysleć podpisuje się pod tym co napisal jaroslaus

 4. tagore
  tagore :

  Znacznie praktyczniej było by ściągnąć do pracy Białorusinów, na pewno wpłynęło by to na stosunki z Białorusią i sytuację polskiej mniejszości. Poprawiło by to sytuację ekonomiczną Baćki.

  tagore

  • zan
   zan :

   Pan Tagore uwierzył chyba w propagandowe kłamstwa III RP i uznał, że dla Białorusinów wyjazd na zarobek do Polski to złoty interes. Reżim PO-PiS tymczasem sam w te kłamstwa nie wierzy, bo Białorusinów nie zaprasza. Poza tym tutaj chodzi jedynie o ukrainizację Polski, a nie jakąś tam siłę roboczą.

  • baciar
   baciar :

   szanowny tagore jeżdżąc na Białoruś zauważyłem jaki tam jest porządek ludzie zarabiają lepiej niz w Polsce jeżdża drogimi autami na jakie nie stac przeciętnego kowalskiego w Polsce wez wize w ambasadzie białoruskiej daja bez problemu koszt od 120zł do 170 w zależnosci od długości i sam zobaczysz że im sie żyje lepiej pod rezimem łukaszenki niz nam w demokratycznej uni przestan oglądac propagandowego biełsatu jesli tam normalnie zyjesz i nie w glowie ci skakanie na jakims majdanie nic i nikt ci złego nie zrobi wręcz odwrotnie zdziwisz sie ich gościnnościa i otwartościa dla Polaków

 5. costner
  costner :

  kilkaset lat żyliśmy z ukraincami pod jednym dachem i nie doszło do żadnej asymilacji, przeciwnie doszło do tragicznych, bodaj czy nie najokropniejszych zabójstw, i nic ta historia nie nauczyła yntelygentów, bo utopiści chcą znów ukrainców sprowadzać nam na głowę; nie mogą obce nacje żyć pod jednym dachem, nawet z litwinami się to nie udało, utworzyć trwałej unii, czyli wspólnoty i współpracy, choć próba trwała blisko 500 lat i nic z tego nie wyszło; jedynym efektem unii litewsko polskiej jest nienawiść litwinów do Polaków; nie ma najmniejszego dowodu w całej historii świata, żeby różne ludy, różne narody mogły żyć w zgodzie na jednym terenie; kolejnym przykładem są żydzi, którzy w Polsce żyli 800 lat i na końcu okazało się, że 80% z nich nie umiało po polsku; historia nauczycielką życia; no ale jak się chce komunistycznie wszystko i ciągle zaczynać od nowa, to dojdzie do kolejnych tragedii; wystarczy przypomnieć sobie bogatą polską historię, która jest jedną wielką próbą życia w symbiozie z innymi i która uczy, że coś takiego jak wspólnota między różnymi narodami nie istnieje; jedynie ograniczony, kontrolowany zakres współpracy jest możliwy, bardzo wąski; człowiek nie ufa sobie, nawet bliskiej rodzinie, a co dopiero obcym: takie są proste wnioski z historii, bo ludzie zawsze chcieli dominować, a to rodzi zawiść; taka natura i jej się nie zmieni; jedyne wyjście, to zrobić warunki do powrotu Polaków, a jeśli nawet Polacy nie chcą wracać do swoich domów, to znaczy że trzeba przegonić złodziei i kłamców ze stołków i wprowadzić tam ludzi uczciwych; to potrwa 100 lat i da się to zrobić, tylko nie ściągać obcych na głowę, jak to było z krzyżakami, żydami, litwinami, ukraincami – nic dobrego nie wyszło ze sprowadzania obcych;

 6. zefir
  zefir :

  Panie Morawiecki,jak to jest z tą p.Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju tj Programem Budowy Kapitału? Czytam,że celem tego programu jest,jako cel 1:Bezpieczeństwo finansowe Polaków,w którym priorytetem jest wzrost wartości oszczędności i aktywów gospodarstw domowych,oraz poczucie bezpieczeństwa finansowego.Jakim cudem zbuduje panto bezpieczeństwo i wzrost wartości oszczędności gdy obniży Pan płace Polaków importem Upadlińców,czym zdopinguje młodych ,ambitnych,wykształconych Polaków do dalszej emigracji na Zachód.Przy okazji ,kim będzie Pan tworzył te nowe technologie i innowacje warunkujące powodzenie tej Strategii i Tego Rozwoju?W celu2swej Strategii zakłada sięrozwój społ-gospodarczy i jego priorytety:wzrostoszczędności i inwestycji konieczny do podniesienia potencjału rozwoju i zapewnienia dobrobytu na poziomie najwyżej rozwiniętych krajów świata.Jakim to cudem osiągnie Pan ten niebotyczny dobrobyt,gdy obniży wynagrodzenia przez import Upadlińców ieksmisję młodych ,wykształconych Polaków na Zachód,za smaczniejszym chlebem?W programowym celu 3zakłada się długoterminową stabilność finansów publicznych i bilansu płatniczego,warunkując to priorytetami z krainy marzeń:-rozwój lokalnego płynnego rynku obligacji długoterminowych,poprawa struktury i obniżenie kosztu obsługi długu publicznego,-popprawa międzynarodowej pozycji inwestycyjnej Polski,oraz kosztów obsługi zagranicznego finansowania.To nie program,to jakieś życzeniowe bredy.Niezrównoważenie budżetu Państwa Polskiego wzrasta wraz z jego deficytem,Reatingi światowych parchatych szulerów są coraz gorsze,więc i dola z zadłużenia większa.Chłopczyk Morawiecki junior nie radzi sobie z rzeczywistością,swą naiwnością w siłę i-phona i mobile przebija wszystkich banksterów-tylko ,że to przecież nie poziom bz.wbk.

 7. kojoto
  kojoto :

  prezes ZPP: Ukraińcy „przyjeżdżają do pracy, i robią to, czego brzydziłby się robić Polak na socjalu” – co on pierdoli za przeproszeniem? Na socjal to chyba Polacy w UK, a w Polsce jak nie harują to gryzą ściany, póki ich nie wyrzucą na bruk. Morawiecki to banksterski kłamca – dziwka korpokracji.