Zdaniem wiceminister edukacji Joanny Muchy, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego nie ma sensu z uwagi na trwający „kryzys klimatyczny”, mający powodować spadek ruchu lotniczego.

W polskiej przestrzeni publicznej trwa dyskusja nad przyszłością projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. TVP, po zmianie kierownictwa na powiązane z nowym rządem, konsekwentnie stara się przedstawić projekt w niekorzystnym świetleZadeklarowanym przeciwnikiem inwestycji jest też sam pełnomocnik nowego rządu ds. CPK Maciej Lasek. Niedawno do Zarządu spółki Centralny Port Komunikacyjny powołano kolejnego przeciwnika projektu. W ostatnich dniach w mediach społecznościowych widać wzmożenie dyskusji wokół inwestycji.

W programie “Tłit” serwisu WP Joanna Mucha (Polska 2050, wcześniej PO), wiceminister edukacji, została zapytana o Centralny Port Komunikacyjny i o to, czy ta inwestycja powstanie, czy nie. Odpowiedziała, że „to zostanie poprzedzone głęboką dyskusją z ekspertami”. Natomiast uważa, że rozbudowany powinien zostać port lotniczy w Modlinie, połączony szybką koleją z Warszawą. „(…) powinniśmy zbudować te szprychy, żeby koleje dużych prędkości były dla Polaków dostępne” – dodała.

„Natomiast budowa portu w Baranowie, w czasie kryzysu klimatycznego, gdzie ten ruch lotniczy będzie coraz mniejszy a nie większy, w moim przekonaniu jest po prostu bez sensu” – oświadczyła wiceminister Mucha. „Mam takie wrażenie, że większość osób z koalicji rządzącej mniej więcej w tym samym kierunku zmierza w kwestii CPK. Ale to jest jeszcze dyskusja ekspertów, dyskusja osób, które zajmują się bezpieczeństwem”.

 

Podkreśliła też, że czeka na analizy pokazujące, dlaczego „podejmowano takie, a nie inne decyzje”. Wyraziła „głębokie przekonanie, że te analizy okażą się bardzo mocno naciągane”.

„Być może na faktach przekonamy te osoby, które dzisiaj są za budową CPK do tego, że ten pomysł się nie spina, nie ma biznesowego sensu” – uważa wiceminister edukacji. Powtórzyła też, że jej zdaniem „znacznie sensowniejszym pomysłem” jest rozbudowa lotniska w Modlinie. Dodała, że jej zdaniem projekt PiS dotyczący CPK to „90 proc. pieniędzy wyrzuconych w błoto”.

Zwracaliśmy zarazem uwagę, że wzmożona dyskusja wokół przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego może wymusić na rządzie szybsze decyzje w tej sprawie. “Wahadło wychyla się w kierunku, że robimy” – WP cytuje jednego z ministrów nowego rządu. Podczas kampanii politycy KO krytykowali inwestycję. Natomiast teraz, wedle doniesień medialnych, pod wpływem opinii publicznej rząd zmienia zdanie o CPK.

Przeczytaj: TVP znów manipuluje w sprawie CPK, a ekspert punktuje

WP.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Kolejny “znafca” z PO tym razem wiceminister EDUKACJI wzięła sie za sprawy ekonomii.Ta sama “ekspertka” mówiła o zalewie imigrantami jako o “ubogacaniu kulturowym”Ręce opadaja na ludzka głupotę.