Kraje UE porozumiały się w sprawie zrzutki na uchodźców

UE zdecydowała, że powstanie specjalny fundusz o wartości 3 mld euro na pomoc syryjskim uchodźcom. 1 mld będzie pochodził z budżetu UE, a 2 mld z budżetów państw członkowskich.

Według przyjętego algorytmu, polska składka wyniesie 2,85 proc. z 2 mld euro, czyli ok. 57 mln euro.

Największą kwotę na pomoc uchodźcą wpłacą Niemcy – 457,5 mln euro. Dalej plasują się: Wielka Brytania (327,6 mln), Francja (309,2 mln), Włochy (224,9 mln) i Hiszpania (152,8 mln).

Fundusze mają służyć pomocy uchodźcom przebywającym w Turcji.

Z pieniędzy, które kładziemy na stół, skorzystają bezpośrednio syryjscy uchodźcy w Turcji. Pomogą poprawić dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej– oświadczył wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

rp.pl/KRESY.PL

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. patriota
    patriota :

    Polska nie powinna brać udziału w jakiejkolwiek „zrzutce” na pomoc migrantom, gdyż nie jest państwem, które zdestabilizowało sytuację w Syrii. Krajami, które ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność (i czerpią stale korzyści) za dramat syryjczyków są: USA (od początku tam byli zaangażowani) i Rosja (obecnie robi wszystko, by konflikt się pogłębiał). To właśnie oni powinni zakończyć panujący tam chaos, sfinansować godne warunki życia dla Syryjczyków i odbudowę ich państwa. Kryzys migracyjny jest na rękę tylko USA i Rosji, gdyż wyniszcza UE jako całość i wszystkie państwa członkowskie z osobna.