Wenezuela nie ma już kontroli nad zasobami ropy na swoim terytorium. Teraz wydobyciem ma zajmować się rosyjski Rosneft i chiński koncern CNPC. Informację podała agencja Reuters.

Były prezes (na stanowisku w latach 2004-2014) PDVSA, wenezuelskiego koncernu odpowiedzialnego za wydobycie ropy, Rafael Ramirez przekonuje w rozmowie z Reutersem: PDVSA nie wydobywa już ropy. Podpisuje kontrakty z firmami, które wzięły na siebie te prace. De facto jest to prywatyzacja.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Upadek firmy wiąże się z jej przejęciem w 2017 roku przez wojskowych bez doświadczenia w branży oraz z sankcjami nałożonymi przez USA na początku 2019 roku w celu obalenia prezydenta kraju Nicolasa Maduro, które jednak udawało się w pewnym stopniu omijać.

Wedle Ramireza faktyczna kontrola nad złożami ropy w Wenezueli przeszła w ręce Rosneftu i chińskiego CNPC, a rola PDSVA ogranicza się do zarządzania kontraktami z wymienionymi firmami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosneft nie skomentował sprawy, natomiast przedstawiciel CNPC potwierdził propozycję złożoną Chińczykom przez wenezuelskie władze, aby ci sami zajęli się wydobyciem ropy, jednak zaprzeczył doniesienion Ramireza – nawet jeżeli w Wenezueli uchwalą odpowiednie prawo, to pracować tam zagranicznym firmom będzie bardzo ciężko. Powodem ma być brak wykwalifikowanego personelu oraz szalejąca korupcja.

Wenezuela posiada 17,5% światowej ropy. Jest to tzw. ciężka ropa, trudniejsza i kosztowniejsza w wydobyciu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl/Reuters/Rzeczpospolita

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz