Premier Węgier przyjmował dziś w Budapeszcie Władimira Putina. Według pierwszych informacji Węgrzy pozyskali ogromne fundusz na rozbudowę swojej elektrowni atomowej.

Rosyjski prezydent zaczął swoją wizytę w Budapeszcie od złożenia wieńca pod pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej, którzy wyparli Niemców z miasta na początku 1945 roku. Spotkał się z premierem Orbanem, który oprowadził go po budynku węgierskiego parlamentu. Według pierwszych informacji doszło do porozumienia w sprawie wielomiliardowego kredytu rosyjskiego, dzięki któremu Węgrzy rozbudują swoją elektrownię atomową w Paks. Następnie Putin udał się do rezydencji swojego odpowiednika Jánosa Ádera.

Jak zapowiadał Orban kluczowym zagadnieniem w rozmowach dwóch liderów miała być kwestia dostaw gazu do Węgier, które w 80% sprowadzają ten surowiec właśnie z Rosji. Węgierski premier zaznaczał, że oczekuje od Rosjan elastycznego podejścia i nie zamierza podpisaywac kontraktu długoterminowego. Na razie nie wiadomo nic o ustaleniach w tej sprawie.

Warto zaznaczyć, że już pojutrze Viktor Orban przybywa z robocza wizytą do Polski w trakcie której spotka się z premier Ewą Kopacz.

hungarytoday.hu/tvn.pl/facebook.com/kresy.pl

forma płatności