Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto wezwał do wysłania stałej misji OBWE na Zakarpacie z powodu „napięcia” w regionie.

Minister Spraw Zagranicznych Węgier tłumaczył podczas sesji Rady Ministrów OBWE w Wiedniu w czwartek: Węgry wspierają Ukrainę w wielu dziedzinach (…) finansujemy wiele projektów infrastrukturalnych i instytucjonalnych. Z tego powodu przyjęcie przez ukraiński parlament ustawy o edukacji we wrześniu tego roku przyjęliśmy z rozczarowaniem. Te przepisy odbierają prawa mniejszości narodowych do edukacji, co jest absolutnie sprzeczne z dwustronnymi i wielostronnymi umowami podpisanymi przez Ukrainę, w tym z zobowiązaniami wobec OBWE.

Szijjarto podkreślił, także, że na Ukrainie panują obecnie nastroje nacjonalistyczne. Po oświadczeniu o dyskryminującym prawem oświatowym na Ukrainie szef MSZ Węgier podkreślił, że na Zakarpaciu panuje napięta sytuacja.

ZOBACZ TAKŻE: Węgry mocno krytykują Ukrainę na forum NATO ws. ustawy oświatowej. „To ultimatum”

Jesteśmy zaniepokojeni napięciami jakie mają miejsce na Zakarpaciu, gdzie mieszka 150 tysięcy Węgrów. Dochodzi tam do antywęgierskich demonstracji, niszczone są węgierskie symbole narodowe i głoszone są antywęgierskie hasła. W związku z tym, nalegamy na wysłanie stałej misji misji OBWE w region Zakarpacia – powiedział minister.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej rząd Węgier podkreślał, że będzie torpedował wszystkie działania Ukrainy na arenie międzynarodowej do czasu uchylania ustawy oświatowej.

Kresy.pl / pravda.com.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    Brawo Węgrzy, dalszy przykład zdecydowanego działania. Węgry fundują im projekty, a ukry, jak to mają w swym parszywym i przebiegłym zwyczaju – bander-ustawę oświatową i nie tylko. Chociaż to zagranie jest nieco w stylu Moskwy, to jednak bardzo skuteczne i w zasadzie nie ma lepszych pokojowych alternatyw.