Rozmowy akcesyjne z Ukrainą nie mogą się rozpocząć, to jest jasne stanowisko Węgier – oświadczył węgierski premier Viktor Orban.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska przekazała w środę, że chce bezwarunkowego rozpoczęcia rozmów o przystąpieniu do UE Mołdawii i Ukrainy, które w zeszłym roku otrzymały status kandydatów. W połowie grudnia liderzy państw członkowskich Unii Europejskiej mają zdecydować, czy zaakceptują rekomendację KE.

Do sprawy odniósł się premier Węgier, Viktor Orban, oświadczając, że Budapeszt nie zgadza się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Powiedział, że spór o miliardy euro z unijnych funduszy dla Węgier, zawieszone przez Brukselę z związku z tzw. praworządnością, w żaden sposób nie może być łączony z poparcie strony węgierskiej dla rozmów z Ukrainą o jej przystąpieniu do UE.

– Rozmowy akcesyjne nie mogą się rozpocząć, to jest jasne stanowisko Węgier – powiedział Orban, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że Bruksela „jest winna Węgrom pieniądze”.

– Chciałbym bardzo wyraźnie powiedzieć, że brak zgody Węgier na rozpoczęcie rozmów z Ukrainą w sprawie członkostwa w UE nie jest przedmiotem umowy biznesowej… Nie można tego wiązać z kwestią środków, które Węgry mają prawo otrzymać – podkreślił.

Kwestia rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawia wymaga w ramach UE jednomyślności. Węgry, które wyraźnie zapowiadają weto w tej sprawie, są głównym przeciwnikiem przyjęcia Ukrainy do Unii.

PRZECZYTAJ: Konfederacja przeciw przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej [+VIDEO]

Reuters / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply